Děti z internetových domácností sledují z médií nejvíce televizi

Praha - Téměř všechny děti z takzvaných internetových domácností denně nebo několikrát týdně sledují televizi, jejich druhou nejčastější mediální činností je práce na počítači a internetu. Třetina těchto dětí se alespoň hodinu denně připravuje na školní vyučování. Vyplývá to z výsledků výzkumu společnosti Mediaresearch. Jako internetové jsou označovány domácnosti, kde se někdo nejméně jednou měsíčně připojuje odkudkoliv na internet.

Průzkum zaměřený na děti ve věku od čtyř do 14 let žijící v internetových domácnostech zjistil, že 94 procent těchto dětí má vlastní pokoj nebo společný pokoj se sourozenci. Pokoje 80 procent z nich jsou vybaveny knihovnou, více než polovina má k dispozici mobilní telefon, CD přehrávač a rádio, 45 procent má v pokoji televizi. Počítač s přístupem na internet patří k vybavení pokojů 34 procent těchto dětí. 

Vybavenost dětských pokojíčků sledované skupiny je silně ovlivněna věkem dětí, starší mají mediální vybavení podstatně lepší. Starší děti jsou také lépe organizovány než mladší, častěji navštěvují zájmové kroužky nebo sportovní oddíly. Pouze 15 procent dětí ve věku 10 až 14 let nechodí do žádného kroužku ani do žádného oddílu. Třetina těchto dětí se učí alespoň hodinu denně, více času učením stráví dívky a starší děti.

Univerzální přístup k internetu z domova má 97 procent dětí z internetových domácností, práce na počítači a internetu jsou hned po sledování televize jejich nejčastějšími mediálními činnostmi. Celkem dvě pětiny dětí jsou na internetu nebo počítači denně, frekvence návštěv internetu i činností na počítači silně roste s věkem dětí. 

U menších dětí ve věku čtyř až devíti let je nejpopulárnější činností na internetu hraní her pro jednoho hráče, u starších dětí jsou podle průzkumu aktivity na internetu mnohem rozsáhlejší. Nejčastější je komunikace s kamarády prostřednictvím instant messagingu, například ICQ nebo AOL, a surfování na internetu. 

Průzkum se uskutečnil v červnu a v červenci letošního roku, zúčastnilo se jej 424 dětí ve věku od čtyř do 14 let.

Internet se do škol podle Lišky vrátí
Internet se do škol podle Lišky vrátí