Do konce roku 2010 by mělo mít Windows 7 v Česku 800 000 lidí

Praha - Tuzemská pobočka americké softwarové společnosti Microsoft chce do konce příštího roku prodat kolem 800 000 licencí nového operačního systému Windows 7. Jeho česká verze se objeví v nově prodávaných počítačích v den celosvětového uvedení, tedy 22. října, software v krabicích dorazí do obchodů o devět dní později. Uvedl to manažer divize Windows tuzemského Microsoftu Lukáš Křovák.

„Windows 7 byly podle prvních reakcí velmi dobře přijaty. Již nyní, tedy měsíc před komerčním uvedením, je jejich podíl přes jedno procento,“ uvedl Křovák. Jedná se podle něj především o poslední testovací verzi, kterou si mohli uživatelé stáhnout před komerčním spuštěním.

Microsoft očekává, že většinu zákazníků nových Windows budou zpočátku tvořit domácnosti, firmy začnou na software přecházet později. Windows 7 by měly definitivně nahradit úspěšné XP, které jsou na trhu již osm let a jsou i po uvedení novějších Windows Vista nejrozšířenější verzí tohoto operačního systému. Microsoft zároveň u některých verzí nových Windows nabídne takzvaný XP mód, který umožní využívat i aplikace pro XP, které nejsou s novým systémem kompatibilní.

Windows 7 nemají podle Křováka vyšší nároky na počítačové vybavení než předchozí Vista. Bez problémů by měly fungovat i na levnějších přenosných počítačích. Proti předchůdci nabízejí rychlejší náběh systému, snadnější přístup na internet a přívětivější uživatelské prostředí. Mimo jiné mají umožňovat i snazší práci s dokumenty a aplikacemi na širokoúhlých displejích.

Cenově se Windows 7 bude blížit předchůdci

Ceny Windows 7 by měly být na úrovni Visty, případně mírně nižší. Vistu předinstalovanou pro domácí použití lze pořídit od zhruba 1900 korun, krabicová verze Ultimate pak v současnosti vyjde na přibližně 6000 Kč. Kolik kupující zaplatí za Windows 7, bude mimo jiné záviset na kurzu koruny vůči euru a dolaru. Prodejci v současnosti již nabízejí při nákupu nového PC s Windows Vista pozdější přechod na Windows 7.

Na začátku příštího roku chce Microsoft zopakovat akci, v rámci které umožní uživatelům pirátských kopií Windows 7 přejít na legální software. Uživatelé legálních Windows navíc vedle pravidelných aktualizací budou mít možnost bezplatně získat připravovaný antivir s názvem Microsoft Security Essentials. „Chceme jít spíše cestou osvěty, vysvětlovat lidem, proč si koupit legální licenci a že krást se prostě nemá,“ dodal Křovák.

Operační systém Windows
Zdroj: Microsoft