Startuje rozhlasový festival Prix Bohemia Radio

Poděbrady - Mezinárodní festival rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio 2009 začal v Poděbradech. Odborná porota bude ve čtyřech kategoriích hodnotit téměř sto pořadů. Do mezinárodní kategorie Populárně-naučný pořad jsou přihlášeny příspěvky z Německa, Dánska, Bulharska, Rumunska, Slovenska, Rakouska, Maďarska či Francie. V případě ostatních tří kategorií - Rozhlasová hra, Pořad s tematikou Evropské unie a Dokument reflektující události spojené s letopočty končícími osmičkou či devítkou - pokračuje festival v česko-slovenské tradici, a soutěžit v nich tudíž budou pořady z České a Slovenské republiky.

Mluvené slovo je základem rozhlasové tvorby a také hlavním tématem letošního festivalu. Slovo v různých formách prostřednictvím rozhlasových vln putuje k posluchačům. „Je nesmírně důležité, protože v rozhlase není obraz, je pouze zvuk, a v tom zvuku je vlastně nejdůležitější vyřčené slovo,“ vysvětlil ředitel festivalu Miroslav Dittrich.

V porotách jednotlivých kategorií zasednou mimo jiné Libor Vacek, Václav Moravec, Jefim Fištejn, Ervín Kukuczka či Yvonne Přenosilová. Odborníci rozhodnou také o udělení cen Karla Kyncla pro nejlepší zahraniční zpravodaje. Vítěze všech kategorií vyhlásí porota ve čtvrtek, kdy festival končí.

Video Reportáž Ivany Šmelové
video

Reportáž Ivany Šmelové

Chybět nebude ani doprovodný program, v jehož rámci se například uskuteční dvoudenní seminář o rozhlasové hře nebo o rozhlasové moderaci. Doprovodné pořady se i letos zaměřují na všechny věkové kategorie festivalových návštěvníků. Připraveny jsou tedy také programy pro děti z mateřských a základních škol.