Svobodná Evropa propustila chorvatskou novinářku - ta žaluje ČR ve Štrasburku

Záhřeb - Chorvatská novinářka Snježana Pelivanová, kterou před čtyřmi lety propustila bez udání důvodů rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL), zažalovala Českou republiku kvůli národnostní diskriminaci u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Důvodem je to, že Česko nedokázalo ochránit její práva a nedokázalo jí zajistit spravedlivý soud, což zaručuje Evropská úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod. Na svém webu to uvedl chorvatský list Croatian Times. V žalobě Pelivanová uvádí, že dubnové rozhodnutí Ústavního soudu České republiky v její stížnosti znamená pro stovky zahraničních pracovníků rozhlasu právní vakuum.

Pelivanovou rádio propustilo v červnu 2005 bez písemného nebo ústního zdůvodnění. Nebyla ani dopředu varována, že o místo přijde. Rozhlas jí nevyplatil žádné odstupné, protože odmítla výpověď podepsat. Podle Chorvatky je zahraniční personál úmyslně stanicí držen v právním vakuu bez soudní ochrany ve Spojených státech nebo v Česku. Na zaměstnance, kteří nepocházejí z Česka a USA, se prý vztahují jen „pravidla společnosti“, která umožňují ukončení pracovního poměru kdykoli a z jakéhokoli důvodu. To je podle Pelivanové diskriminující vůči cizincům, které na rozdíl od Američanů a Čechů nechrání domácí legislativa.

Novinářka si stěžovala u Ústavního soudu, ten stížnost odmítl

Pelivanová si na způsob, jakým byla z rozhlasové stanice propuštěna, stěžovala také u českého Ústavního soudu. Ten ale její stížnost začátkem dubna odmítl. Právní úpravu použitou v daném případě a umožňující rozvázat pracovní poměr bez udání důvodu totiž neshledal za odporující českému právu. Také nepotvrdil, že by náborové metody RFE/RL porušovaly „dobré mravy“. Podle zjištění soudu Pelivanová s pracovní smlouvou souhlasila a podepsala ji vědomě.

RFE/RL je mezinárodní zpravodajská organizace, která vysílá ve 28 jazycích zprávy a informace do zemí, kde je svobodný tisk oficiálně zakázaný nebo není dostatečně rozvinutý. Má asi 25 milionů posluchačů ve 20 zemích včetně Ruska, Běloruska, Íránu, Iráku a Afghánistánu. Centrálu má stanice v Praze.