Google urovnává spory v Číně

Peking - Americká internetová společnost Google pravděpodobně urovnala spor s čínskými úřady. Vyplývá to ze sdělení tamního ministerstva průmyslu a informací, které uvedlo, že rádo uvidí, když Google zvýší podíl na čínském trhu. Ministr Li I-čung ale řekl, že je na Googlu, zda v Číně zůstane, či nikoli. Šéf Googlu Eric Schmidt tento týden avizoval, že doufá v brzké vyřešení sporu. Řekl, že by snad brzy mohl oznámit výsledek jednání s úřady. Google nabídl, že v Číně nabídne vyhledávač, který by nepodléhal cenzuře.

Google je největším internetovým vyhledávačem na světě. Do sporu s úřady se dostal v lednu, kdy oznámil, že se spolu s dalšími americkými podniky v Číně stal terčem sofistikovaného digitálního útoku. Firma pak pohrozila, že zváží odchod z Číny, pokud bude muset s úřady nadále spolupracovat na cenzuře.

Nyní se obě strany snaží dojít ke kompromisu. „Opravdu aktivně jednáme s čínskou vládou. Byli bychom rádi, kdyby Čína zastavila cenzuru vyhledávání na Googlu. Další podrobnosti ale nechceme zveřejňovat,“ prohlásila mluvčí čínské divize Google Marsha Wang.

Video Rozhovor s Janem Lodlem
video

Rozhovor s Janem Lodlem

Rozhovor s Janem Lodlem

ST24 12.3.2010

Google a Čína se snaží urovnat spor o cenzuru

Google je prakticky v každé zemi, kde působí, i jedničkou na místním trhu. V Číně ale Google neuspěl a zdaleka největším vyhledávačem je tam domácí technologický obr Baidu. Podle kritiků tak mohly za zvažováním Googlu opustit čínský trh i ryze ekonomické důvody. To ale Google vždy popíral. „Osobně odhaduji, že čínský trh je natolik důležitý, že nakonec dojde k nějakému kompromisu, že čínské úřady trochu ustoupí, ustoupí také Google. Naznačují to i některá prohlášení čínských ministerstev,“ míní odborník na telekomunikace Jan Lodl.

Čínské úřady se v minulých dnech nemohly shodnout, jak jednání s Googlem interpretovat. Zatímco jeden z činitelů potvrzoval, že obě strany jednají, jiný zástupce téhož úřadu zase jednání popíral.