Odborníci varují: Internet zaplavují nenávistná vyjádření

Los Angeles - Internet včetně blogů a sociálních sítí jako Facebook nebo MySpace je stále více zaplavován nenávistnými zprávami a vyjádřeními. Informuje o tom americké Středisko Simona Wiesenthala pro toleranci a poukazuje na více než 11 tisíc stránek s nenávistným obsahem. To je o 20 procent víc než v loňském roce. „Částečně to vypovídá o tom, že popularita sociálních sítí roste. Lidé tam tráví mnohem více času než dřív,“ tvrdí publicista Miloš Čermák.

Spoluautor studie Mark Weitzman zdůraznil, že mnoho podezřelých teroristů ve Spojených státech svou činnost koordinuje právě po internetu. Jako příklad jmenoval Američanku Colleen LaRoseovou, která údajně chtěla za zesměšnění proroka Mohameda zavraždit švédského karikaturistu. Žena vystupovala na internetu pod jménem Jana svaté války - JihadJane. V USA je obviněna za nábor teroristů.

„Myslím, že teroristé by se vrhli kamkoliv jinam, pouze na internetu je to prostředí dobře uzpůsobené. Internet to byl vždycky jen nástroj, neprobouzel v lidech nadšení např. pro pornografii,“ vysvětluje Čermák.

Video Rozhovor s Milošem Čermákem
video

Rozhovor s Milošem Čermákem

Dalším příkladem útočníka užívajícího internet byl třeba osmaosmdesátiletý James von Brunn, který čelil obvinění z vraždy spáchané loni v červnu při útoku ve washingtonském Muzeu holokaustu. Brunn, který zemřel v lednu ve věznici, kde čekal na soud, prý založil webové stránky, na kterých měl rasistická vyjádření.

Experti varují, že přestože některé weby jsou monitorovány, je těžké rozlišit, kdy jde o opravdovou hrozbu a kdy jen o „rétorické cvičení“. Ne každý, kdo na internetu hrozí útokem, pak tento útok skutečně spáchá.

Internet
Internet