Exner: Haló noviny do přehledu tisku ve veřejnoprávním médiu patří

Praha - KSČM nesouhlasí s rozborem Ústavu státu a práva Akademie věd, který podpořil stanovisko Českého rozhlasu neuvádět Haló noviny v přehledech tisku. Poslanec za KSČM Václav Exner si nemyslí, že vlastnictví média by mělo být kritériem toho, jestli se z něj cituje, nebo ne. Lidé by podle Exnera měli mít právo být informováni o všech věcech, včetně těch, které jsou stranické. „Podle mého jde naopak o závazek veřejnoprávních sdělovacích prostředků, aby informovali o všech směrech,“ zdůraznil Exner. Podle něj by měla mít politická strana přístup v médiích odpovídající poměrnému zastoupení v politickém systému.

"Podle kodexu Českého rozhlasu má sloužit veřejnosti, má být nestranný – to znamená ani nikoho neprotežovat, ale také nikoho nepoškozovat ve svých výstupech. Má také ctít potřeby politických menšin; všechny naše politické strany jsou zároveň politická menšina. Má seznamovat s rozmanitostí koncepcí…" vypočetl Exner body, které podle něj vypovídají ve prospěch uvádění Haló novin v přehledech tisku.

Rozbor klade důraz na autonomii médií

Video Rozhovor s Václavem Exnerem a Janem Bártou
video

Rozhovor s Václavem Exnerem a Janem Bártou

Na etický kodex se odkazuje i Jan Bárta z Ústavu státu a práva AV ČR, který posudek vypracoval. „Ona (veřejnoprávní média) mají naprostou autonomii toho, co chtějí nebo nechtějí do vysílání zařadit. Rozhodli se tímto způsobem a já považuji za nepřípustné, aby se jedno médium domohlo toho, že jiné médium bude zařazovat jejich publikace,“ upozornil Bárta.

„Pan poslanec (Exner) čte stejná ustanovení jako já, v tom bychom se určitě nehádali, ale děláme z toho naprosto opačné závěry… Z kodexu čtu, že nesmím dávat přednost jednomu politickému směru. Kdybych tento jeden politický směr citoval rovnocenně jako významné komerční celostátní deníky, tak automaticky dávám přednost jednomu politickému směru. Kdyby pět politických partají vydávalo pět politických deníků, tak je to jiná situace,“ dodal Bárta.

O tom, že Haló noviny ovládá KSČM, vedení rozhlasu nepochybuje a nepopřel to ani Václav Exner. „Tento deník vydává akciová společnost Futura. A například podle notářského zápisu z roku 2008 o valné hromadě této společnosti disponovaly orgány KSČM jednaosmdesáti z celkových sto hlasů,“ poznamenala ředitelka zpravodajských stanic Českého rozhlasu Hana Hikelová. „Jsme hrdí, že máme Haló noviny. Dělají pro nás velkou práci – organizační, informační - samozřejmě to je velmi správné,“ řekl Exner.