BBC pozastavila zpravodajství do mobilů zdarma, odradili ji rivalové

Londýn - Britská státní agentura BBC odložila spuštění softwarových aplikací, které by mobilním telefonům jako iPhone od Apple dodávaly bezplatně zpravodajství a sport. Ve spuštění služby ji zabrzdili vydavatelé deníků, kteří se obávají přímé konkurence. Asociace vydavatelů novin (Newspaper Publishers Association) požádala BBC Trust, řídicí orgán BBC, aby návrh přehodnotil. Sdružení se obává, že by BBC mohla uškodit rivalům, kteří nabízejí pro mobily své vlastní zprávy.

„Je nutné tyto plány důkladně prověřit, aby se předešlo negativnímu dopadu na organizace v komerčních médiích,“ uvedl ředitel asociace David Newell. „Potěšilo nás, že BBC Trust naslouchá obavám odvětví a plánovaný dubnový start odložila,“ dodal.

BBC Trust teď pozastavené plány prověří. Zatím neposkytl žádný časový harmonogram, ale pravděpodobně situaci projedná na zasedání koncem příštího měsíce. BBC dostává každoročně garantovaných 3,6 miliardy liber z licenčních poplatků od domácností. Nyní je pod palbou kritiky komerčních rivalů včetně BSkyB, když v odvětví výrazně klesly příjmy z reklamy. Podle Jamese Murdocha, který je považován za dědice News Corp Ruperta Murdocha, jsou plány BBC děsivé.

Množství materiálu, které BBC již na internet bezplatně pouští, odradilo mnoho vydavatelů deníků účtovat si od čtenářů za obsah zpravodajství na síti. BBC tento měsíc naznačila, že jisté komerční aktivity stáhne, aby se více soustředila na klíčové aktivity. Ustoupila tak tlaku rivalů.