Orangutani jsou Příbuzní on-line na webu

Dvůr Králové – Po úspěchu reality show Odhalení, ve které mohli diváci pozorovat gorilí rodinu, spustil Český rozhlas on-line projekt Příbuzní o skupině orangutanů. Přímý webový přenos z nového pavilonu orangutanů ze Zoo Dvůr Králové je možné sledovat na adrese rozhlas.cz/pribuzni. V rámci projektu čtyři kamery snímají nepřetržitě čtyři orangutany bornejské, kteří se postupně stěhují do nově upraveného pavilonu. Jedná se o samce Elmara, samice Žanetu a Satu a malého Besara, syna Žanety.

„Vycházíme tak vstříc zájmu o přímé přenosy ze zoologických zahrad a současně využíváme možnosti představit další druh fascinujících, ale také kriticky ohrožených lidoopů,“ vysvětluje vedoucí projektu a ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

V přírodě žije pouze 50 tisíc až 55 tisíc orangutanů bornejských a pouhých 6 000 až 6 500 kriticky ohrožených orangutanů sumaterských. Na vině je především ztráta jejich životního prostředí, deštných pralesů. Ty jsou ničeny masivní nezákonnou těžbou a mýcením kvůli plantážím pro pěstování palmového oleje nebo kávy, varuje na svém webu realizační tým projektu Příbuzní.

Dalšími významnými příčinami likvidace pralesů jsou rozvoj těžby nerostných surovin, zakládání nových sídel, stavba silnic a také velkoplošné požáry, často úmyslně zakládané.

Bude-li kácení tropických pralesů v Indonésii pokračovat současným tempem, do pěti let zůstanou v zemi jen jejich téměř bezcenné fragmenty. Orangutany navíc ohrožuje i rozšířené pytláctví, hlavně mláďat, píše se dále na internetové stránce projektu.

Příbuzní:

Žaneta:
Žaneta se narodila 29. 6. 1976 v holandské Zoo Rhenen. Dostalo se jí té výsady, že má dvě jména - Bernardine z rodné zoo a Žaneta ze Zoo Dvůr Králové.

Elmar:
Nejstarší Elmar se narodil 28. října 1974. Je to statný samec s rozpětím rukou bezmála tři metry. Má tmavě rezavou dlouhou srst a vypadá jako skutečný lesní muž, což je domorodé označení pro orangutany.

Besar:
Je zatím posledním mládětem orangutaní mámy Žanety a samce Elmara. Narodil se 8. 2. 2005. Je to orangutaní výrostek, neustále něco vymýšlí, provokuje, montuje a zlobí.

Satu:
Orangutaní slečna Satu byla dovezena do Zoo Dvůr Králové 13. 2. 2009. Narodila se 31. 8. 1999 v anglické zoo v Twycross. Po dohodě s EEP (Evropský záchranný program) byla do Dvora Králové přidělena jako partnerka samci Elmarovi.