Provozovatel Novy dostal od RRTV stotisícové pokuty

Praha - Rada pro rozhlasové a televizní vysílání uložila dvě stotisícové pokuty společnosti CET 21. Držitele vysílací licence TV Nova potrestala za to, že během dne televize odvysílala násilné scény, které by mohly ohrozit duševní vývoj dětí a mládeže. První pokutu rada uložila za předloňské odvysílání pořadu Kriminálka Miami, který scénx znázorňující mimo jiné sekvenci bodání nožem do břicha a záběry poraněné ženy s řeznou ránou na ruce. Podobného prohřešku se televize dopustila i během loňského odvysílání pořadu Unesený, který zas obsahoval záběry mučení, bití, věznění, podávání drogy či zkrvavenou tvář zavražděné ženy. V obou případech rada požaduje také zaplacení nákladů správního řízení 1000 Kč.

Rada na úterním zasedání zároveň vzala zpět kasační stížnost proti rozhodnutí Městského soudu v Praze, který dříve zrušil pokutu 400 000 Kč pro CET 21 za reportáž Vymýtání mýta z pořadu Na vlastní oči. RRTV rovněž stáhne tři kasační stížnosti v případech, kdy soud zrušil padesátitisícové pokuty udělené Primě za údajně nedostatečně oddělenou reklamu.

Na svém zasedání RRTV také upozornila provozovatele RFE/RL na porušení licenčních podmínek, kterého se dopustil tím, že program Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda vysílá od 15. ledna také na pákistánském území v paštunském jazyce a na území Jižní Osetie a Abcházie v ruském jazyce. Provozovatel má na nápravu 30 dní.