Diváci ČT mohou vybrat sedm největších divů Česka

Praha - Možnost vybrat sedm největších divů Česka dostanou diváci České televize v novém pořadu, jehož dvě části ČT odvysílá v sobotu 24. dubna a 12. června na programu ČT1. Hlasovat se bude prostřednictvím SMS zpráv z mobilních telefonů. Vylosovaný hlasující divák od televize získá letenky a vstupenky na světovou výstavu EXPO 2010 do Šanghaje.

Tvůrci pořadu nejprve vyberou 50 českých divů, tedy staveb, vynálezů, míst, objevů, různých výkonů a jiných unikátů, které jsou podle nich v zemi svého druhu největší, nejkrásnější, nejobdivuhodnější, nejvyšší, nejdelší, nejhlubší, nejužitečnější, nejrozsáhlejší, nejstarší či nejslavnější. Vybranou padesátku zajímavostí představí tvůrci až v pořadu.

Své tipy divákům v pořadu moderovaném Markem Ebenem představí například bývalý předseda Akademie věd ČR Václav Pačes, architektka Eva Jiřičná, dirigent Libor Pešek a ředitel Národního divadla Ondřej Černý. Mezi hosty nebudou chybět olympioničky Věra Čáslavská či Jarmila Kratochvílová; vlastní pohled nabídnou i moderátor Václav Moravec a muzikant a divadelník František Ringo Čech.

Video Diváci vybírají sedm divů ČR
video

Diváci vybírají sedm divů ČR

Kategorie

Města a místa (arbitr Alena Ježková)

Objevy a vynálezy (arbitr Václav Pačes)

Umění a kultura (arbitr Eva Jiřičná)

Výkony a rekordy (arbitr Miroslav Marek)

Hlas lidu (arbitr Ivo Šmoldas)

Pro sedm divů podle vlastního výběru budou mít diváci možnost hlasovat do 30. května. Anketa vyvrcholí v červnu přímým přenosem finále, při němž budou diváci prostřednictvím SMS hlasovat o vítězné sedmičce. „Marek Eben nejprve představí deset divů, které si diváci vybrali, v abecedním pořadí,“ uvedl šéfdramaturg centra zábavné tvorby ČT Aleš Ulm.

Atmosféra celé akce se ponese v lehce bojovném duchu. V této soutěži nejde České televizi o závod s peoplemetry a s komerčními televizemi, ale o projekt s kulturním a vzdělávacím obsahem. Za každý div bude lobbovat jeden z desítky vybraných obhájců; na konci pořadu bude vyhlášeno sedm vítězných divů.