Rada ČRo nominovala na post šéfa rozhlasu šest lidí

Praha - Rada Českého rozhlasu na svém dnešním zasedání oznámila nominace na post nového generálního ředitele rozhlasu. Do prvního kola volby nominovala rada Petera Duhana, Jiřího Franze, Hanu Hikelovou, Petra Matoulka, Jana Mengera a Karla Zíku. Rada, jejíž předsedkyní se stala Dana Jaklová, však stále nemá dost členů na to, aby nového ředitele zvolila.

Veřejnoprávní rozhlas vede od února prozatímně Peter Duhan, dřívější programový ředitel. Loni zvolený Richard Medek odstoupil ke konci února ze zdravotních důvodů. Kvůli pochybením při rekonstrukci přišel loni v létě o místo předchozí ředitel ČRo Václav Kasík, kterého Medek v září nahradil.  Hikelová je současnou ředitelkou zpravodajských stanic Českého rozhlasu.

Volbu nového ředitele komplikuje fakt, že letos v únoru skončilo období třem členům rady. Nyní jich je v radě pět, v případné nové volbě generálního ředitele ale musí zvednout ruku pro jednoho kandidáta nejméně šest členů rady ze zákonem stanovených devíti. Rozhlasové radní jmenuje na šest let Poslanecká sněmovna, která ale bude o doplnění rady zřejmě rozhodovat až po květnových volbách.

Do funkce místopředsedy byl dnes znovu zvolen Ladislav Jíša, který se po Jaklové zároveň stal tiskovým mluvčím rozhlasové rady. Druhým místopředsedou byl zvolen Tomáš Ratiborský.

Rada se také zabývala rekonstrukcí sídla ČRo v Praze na Vinohradech. Rozhlas si nechal vypracovat od společnosti Ernst & Young audit veřejných zakázek vztahujících se k opravě a rekonstrukci budovy. Auditoři zjistili řadu pochybení různé závažnosti, v deseti případech byl údajně porušen zákon. Rada proto vyzvala prozatímního generálního ředitele ČRo Petera Duhana, aby do konce května přijal patřičná personální a finanční opatření vůči odpovědným pracovníkům rozhlasu.