Čína zpřísňuje kontrolu informací na internetu ze zahraničí

Peking - Čína se při svém dalším tvrdém zásahu v bitvě o kontrolu nad internetem zaměří na informace od „zahraničních nepřátelských sil“. Peking občas obviňuje aktivisty za lidská práva či svobodu Tibetu z pokusů podkopávat jeho komunistický režim. Mluvčí čínské vlády vysvětlil, že krok je součástí snah omezit na internetu oplzlosti, hazard, podvody a další útoky.

„Posílíme blokování škodlivých informací ze zahraničí, abychom předešli jejich šíření po Číně a odolali internetovým útokům od zahraničních nepřátelských sil,“ řekl mluvčí.

Peking podporuje využití internetu v podnikání a vzdělávání, ale pokouší se blokovat materiál, který označuje za podvratný nebo pornografický. Provozuje proto rozsáhlý systém monitorování a cenzury na síti. Už nyní se odhaduje, že čínský internet hlídá 40 až 60 tisíc lidí.

Regulátoři blokují přístup na internetové stránky na zahraničních serverech, které provozují aktivisté za lidská práva a některé zpravodajské organizace. Blokovány jsou ale i sociální sítě, jako Facebook nebo Twitter, zablokován je také YouTube. Americký vyhledávač Google přesunul zhruba před měsícem webové vyhledávání pro Čínu do Hongkongu, protože s čínskými cenzory odmítl spolupracovat.

Kvůli cenzuře Čína vyvíjí stále nové technologie. Velký čínský firewall, systém spuštěný od roku 1998 je v plném provozu od roku 2003. Soustava routerů a na ně navázaných počítačů kontroluje informace přicházející po internetu do země. Filtrace může fungovat i opačně, některé informace se nemusejí dostat z Číny.

Populace internetových uživatelů v Číně je ve světovém měřítku zdaleka největší. Překročila již hranici 400 milionů lidí, když má 233 milionů čínských uživatelů přístup k webu přes mobilní telefon.

Květiny před sídlem Googlu v Hongkongu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: AP Photo