FBI se nelíbí, že Wikipedia má na svých stránkách jeho znak

New York - Americkému Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se nelíbí, že známá internetová encyklopedie Wikipedia na svých stránkách používá jeho znak. Obrázek doprovází heslo o úřadu. FBI si myslí, že tím Wikipedia porušuje zákon, a hrozí jí soudem. Informoval o tom dnes deník The New York Times. Podle právničky Cindy Cohnové z nadace Electronic Frontier Foundation, která se zabývá svobodou na internetu, je spor „hloupý“, ale i „znepokojivý“. Wikipedia znak může zobrazovat díky prvnímu dodatku americké ústavy chránícímu svobodu slova a FBI má nepochybně na práci lepší věci, uvedla Cohnová.

Úřad podle deníku poslal v červenci nadaci Wikimedia Foundation, která stránku provozuje, dopis. Vyzývá ji v něm, aby znak, který ilustruje například i českou verzi hesla, odstranila. Wikipedia to ale odmítá. Úřad podle ní ve svém dopise citoval zákon, jenž se týká používání falešných odznaků FBI anebo zisků z používání znaku, a ne umístění obrázku na nekomerčních stránkách.

„Byť chápeme vaši touhu pozměnit zákonné ustanovení v souladu s expanzivní představou, již o něm máte, ve skutečnosti musíme vycházet z litery tohoto ustanovení, a ne jeho vytouženého znění,“ uvedla nadace ve své odpovědi. Dodala, že proti žádosti FBI je odhodlána se bránit u soudu.

Mluvčí FBI William Carter deníku The New York Times řekl, že odbor hlavní rady úřadu takové dopisy „čas od času“ rozesílá. „Ze zákona nemůžete používat znak FBI, aniž byste měli povolení jejího ředitele,“ uvedl.