Německo chce více chránit soukromí uživatelů sociálních sítí

Berlín - Německo chystá zákon, který by ochránil soukromí zaměstnanců před jejich šéfy. Kromě jiného tak bude nezákonné, aby potenciální zaměstnavatel kontroloval uchazeči o práci jeho privátní údaje na sociální síti Facebook po vynuceném zařazení do skupiny přátel uchazeče. Návrh zákona o ochraně soukromých dat zaměstnanců předložil německý ministr Thomas de Maiziére.

Jde o další pokus vlády řešit otázky kolem soukromí v elektronickém prostoru, kde vedle sociálních sítí vyvolal například obavy i způsob získávání dat pro službu Street View od Googlu. Návrh reaguje rovněž na kontrolování e-mailů pracovníků zaměstnavatelem a tajné filmování úředníků při přestávkách na kávu či cigaretu. V Německu tyto praktiky vyvolaly značnou nevoli.

Sledování záznamů, které na sociální síti zaměstnanec zveřejní všem, ale nová legislativa zaměstnavatelům dovolí. A kamery budou povoleny, pokud o nich zaměstnanci budou vědět. Na soukromých místech jako toalety ale budou zakázány. „Citlivost na ochranu soukromí se bude v Německu zvyšovat,“ upozornil již před časem německý ministr zahraničí Guido Westerwelle.

Návrh zákona bude ještě posuzovat parlament. Ministr Maiziére proto připustil, že se přijetí zákona ještě může zkomplikovat.