Google spustí hlasové vyhledávání z mobilu v češtině

Praha - Společnost Google nabídne pro chytré telefony vyhledávání prostřednictvím hlasu v češtině. Čeština je desátý jazyk, pro který bude od středy hlasové vyhledávání na internetu fungovat. Mobily s operačním systémem Android verze 2.1 a 2.2 a iPhony budou moci rozpoznat až jeden milion hlasem zadávaných slov. Vyhledávání v Googlu se tak zjednodušuje zejména v situacích, kdy uživatelé nemají dostatek času nebo klidu na ruční zadávání dotazů do políčka vyhledávače.

Vývojářům Google trvalo několik měsíců, než vytvořili jazykový model češtiny. „Z vývojářského hlediska jde o velmi významnou inovaci, zvlášť když vezmeme v potaz, jak bohatým a náročným jazykem čeština je,“ uvedl marketingový ředitel Google v ČR Luděk Motyčka. Google chce postupně službu zpřístupnit pro všechny světové jazyky. 

Na telefonech s operačním systémem Android je třeba stáhnout a nainstalovat aplikaci Voice Search z Android marketu. Pak stačí poklepat na ikonu hlasového vyhledávání a uživatel může mluvit. Telefony iPhone musí mít nainstalovánu aplikaci Google Mobile App a v nastavení aplikace je potřeba zvolit češtinu. Pro uživatele s operačním systémem Android 2.2 (Froyo) bude aplikace dostupná automaticky.

Jaroslav Bengl, produktový manažer Googlu:

„Museli jsme posbírat více než milion slov. Ještě to neumí různá nářečí, ale jak se to bude používat, tak se systém bude sám učit.“

Video Reportáž Jana Beránka
video

Reportáž Jana Beránka

Google je sice ve vyhledávání světová jednička, v Česku však stále zaostává za vedoucím Seznamem, který pro své hledání ve světě používá Bing od Microsoftu. Ten v mobilní verzi zatím umí rozpoznat jen angličtinu. Hlasové vyhledávání však Googlu podle odborníků příliš nepomůže. „Zatím to bude spíše technologická hračka, lidé to budou rádi zkoušet a najdou se i nějaká praktická využití. Nebude to ale konkurenční výhoda, protože to budou používat lidé, kteří už s Googlem pracují teď,“ upozornil redaktor serveru tachnet.cz Pavel Kasík.