Maročtí novináři touží po svobodném přístupu k informacím

Rabat - Nevládní organizace v Maroku zahajují kampaň za nový zákon o svobodě slova a volném přístupu k informacím. Země má sice jedny z nejsvobodnějších médií v arabském světě, autoritativní režim však přitvrzuje a snaží se nepohodlného tisku zbavit. Ochráncům lidských práv nezbývá než doufat, že král Mohamed VI. od sílících represí zase upustí a že počet kauz, které rozkryjí tamní investigativní novináři, se bude rozrůstat.

„Od roku 2000 nastal ve společnosti i v tisku velký posun. S tématy jako korupce, která byla dřív tabu, se teď setkáváme běžně,“ upozornil marocký novinář Rašíd Džankari.

Za negativní články o králi, náboženství a sporném území Západní Sahary však stále hrozí dokonce vězení. Úředníci navíc podle zákona nemohou novinářům poskytovat žádné informace. „Za poslední dva roky jsme zaznamenali desítku případů, kdy úřady médiím zabavily veškeré vybavení nebo noviny přímo zakázaly,“ uvedla novinářka Nadia Lamililiová.

Video Reportáž Jakuba Nettla
video

Reportáž Jakuba Nettla

Píšící maročtí novináři se potýkají ještě s dalším problémem. Jejich články mají většinou jen malý dopad na širší veřejnost. V Maroku vychází víc než 400 deníků a časopisů včetně magazínu pro homosexuály. Jenže tisk si kupuje asi jen 300 tisíc lidí, což je pouhé jedno procento obyvatel.

Řešení má nabídnout nově sestavená skupina pod záštitou nevládních organizací. „Potřebujeme nezávislou soukromou televizní stanici s dobrými redaktory, svobodný přístup k informacím a taky nový zákon, kde bude jasně definováno, co je ještě přijatelné a o čem přesně už psát nesmíme,“ zdůraznila Lamililiová.