Další kapitola tabletové revoluce – kolem iPadu krouží média

New York - Mediální magnát Rupert Murdoch zkouší další cestu, jak uchránit své impérium před upadajícím zájmem o tištěná média. Začal tím, že zpoplatnil články na internetových stránkách svých deníků, nyní se zaměřil na nové médium - iPad. Murdoch není sám, svůj magazín pro populární tablet představil i další miliardář Richard Branson. Časopisy pro iPad jsou další kapitolou tabletové revoluce. Tu začal technologický magazín Wired, který ukázal všechny možnosti nového média jak pro čtenáře, tak pro inzerenty.

Rupert Murdoch vlastní velké světové deníky jako třeba Wall Street Journal nebo celé televizní sítě jako je třeba americký Fox. Na nových tabletových novinách Murdoch přímo spolupracuje se Stevem Jobsem, šéfem Applu. „Rád by se stal jedním z vůdců tabletové revoluce. Zvlášť když vidí, že to může fungovat a uživatelé by mohli být ochotni si za novinové články platit,“ uvedl novinář Paul LaMonica.

Murdoch už s placeným zpravodajstvím zkušenosti ze svých webů má. Řídí se heslem, že kvalitní informace nejsou zadarmo, i proto nyní připravuje pro iPady deník pojmenovaný The Daily. Za devětadevadesát centů tak budou k dispozici plnoformátové noviny, které bude plnit stočlenná redakce.

Video Reportáž Jana Beránka
video

Reportáž Jana Beránka

Reportáž Jana Beránka

E 21:00, 13. 12. 2010

Rozhovor s Vojtěchem Bednářem

Aby byl úspěšný, musí přesvědčit čtenáře, aby platili. „Uživatelé už si zvykli na to, že jsou zprávy zadarmo. Jsou tu miliony možných zdrojů zpráv zadarmo, a tak jedinou šancí, jak může Murdoch uspět jsou exkluzivní zprávy. Pomoci mu ale může věhlas jeho titulů, jako je třeba Wall Street Journal,“ uvedl hlavní analytik společnosti Motley Fool Joe Magyer.

Vydavatelský trh čeká, jak Murdoch dopadne

Kroky Ruperta Murdocha bývají spouštěcím momentem změn na celé scéně. Úspěch by zdecimovanému novinovému průmyslu pomohl, protože jeho obrat klesl o patnáct procent. Jedním z iniciátorů změny je britský miliardář Richard Branson a jeho nový časopis Project. „Je mi to sice líto, mám papírové noviny rád, ale budoucnost patří už asi jednoznačně aplikacím pro přístroje, jako je iPad,“ prohlásil Branson.