Deviant je člověk nemocný

Praha - Odpověď na otázku, zda naše společnost dokáže ochránit děti a nezletilé před vrahy, pedofily a zvrhlíky, hledá dokument režiséra Petra Lokaje, který v rámci cyklu Ta naše povaha česká odvysílá ČT2 6. ledna 2011 ve 21.15 hodin. Pojem sexuální deviant se ve společnosti používá velmi často a veřejnost je vzácně jednotná v negativním vztahu k takto postiženým lidem. Málokdo má ovšem konkrétní představu o tom, kdo vlastně devianti jsou, jak deviace vzniká, jaké jsou možnosti léčení, případně prevence jejich nebezpečných aktivit.

Složitá je i samotná kvalifikace devianta a dosud málo řešenou otázkou je i jejich začlenění do společnosti po propuštění z výkonu trestu či psychiatrických ústavů. Na komplex těchto a mnoha možných dalších otázek se pokusili hledat odpovědi autoři dokumentu. Lékaři mluví jasně – deviace je nemoc a léčit se dá. Rodiče zneužitých dětí jsou ale mnohdy nekompromisní a radikální a se sexuálními devianty nemají slitování.

„Zavřít je málo. Jak už jsem říkala – zlikvidovat a zabít,“ tvrdí jednoznačně v dokumentu maminka zneužité holčičky Lenka Smejkalová. „To nejsou lidé, kteří by už nevěděli, co roupama, a proto se věnovali nějakým bizarním sexuálním praktikám,“ oponuje psychiatr Ivan David.

„V pořadu jsou dva velmi silné momenty. Podařilo se nám přemluvit dva účinkující, kteří zažili řádění deviantů na vlastní kůži, jedním z nich je otec před dvěma lety zavražděného Jakuba Šimánka. Do dokumentu se ale podařilo získat i výpovědi těch, kteří mají takové věci na svědomí,“ uvedl ke snímku jeho dramaturg Martin Červenka.

„Jsem deviant a je těžké s touto diagnózou žít a smířit se s ní. Je to omezení na celý život, stálé kontrolování se a všímání kdejakých maličkostí a pocitů.“

/z výpovědi devianta z dokumentu Devianti zpod Řípu/

Režisér Petr Lokaj vyzdvihuje to, že deviant ve filmu hovoří s neobvyklou hloubkou a upřímností o svém problému, že pojmenovává věci jasnými a přesnými slovy. „Možná tato jeho výpověď by mohla naše nazírání na problém malinko posunout,“ doufá režisér.

Ta naše povaha česká

je publicistický cyklus, který začal v roce 1993 mapovat méně i více nesympatické zákruty našeho národního charakteru. O tom, že má stále na co poukazovat, svědčí nejen uznání, jakého se tomuto pořadu dostává na přehlídkách a soutěžích, ale i nová série 26 dílů, kterou Televizní studio Ostrava chystá na tento rok.

Devianti zpod Řípu
Devianti zpod Řípu