Stát začne dražit internetové kmitočty v květnu

Praha – Český telekomunikační úřad (ČTÚ) plánuje v druhé polovině letošního roku zahájit aukci kmitočtů pro vysokorychlostní mobilní internet. Frekvence se budou rozdávat na 15 let. Vyplývá to z materiálu ministerstva průmyslu a obchodu, který má dnes projednávat vláda. Aby mohla akce proběhnout, bude nutné změnit zákon o elektronických komunikacích. Doba platnosti licence podle ČTÚ respektuje čas potřebný pro návrat vložené investice i očekávaný pokrok ve vývoji technologií. Obdobně nastavily podmínky i další členské státy Evropské unie.

Aukci bychom mohli spustit teoreticky v květnu. Výnosy očekáváme v řádu miliard korun, plánuje ředitel ČTÚ Pavel Dvořák. Úřad počítá s dražbou kmitočtů uvolněných po přechodu z analogového na digitální vysílání v pásmu 800 MHz spolu s frekvencemi v pásmu 1 800 MHz a 2 600 MHz. „Společná aukce zvýší atraktivitu pro případné zájemce, protože umožňuje efektivní využití jednotlivých částí kmitočtového spektra podle potřeb operátorů vysílacích sítí,“ tvrdí ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Úřad ale zatím nerozhodl ani o podmínkách, jak by měli operátoři s frekvencemi nakládat. Každý zájemce by měl mít možnost získat jen určitou část spektra, navíc by měl například i povinnost pokrytí určitého území. Výsledkem by mělo být rozsáhlejší pokrytí signálem rychlejší připojení k internetu. Frekvence je možné použít například pro mobilní sítě čtvrté generace založené na technologii LTE.

Video Aukce internetových frekvencí
video

Aukce internetových frekvencí

Konkrétní návrh limitu maximálně dosažitelného množství spektra neboli spectrum cap pro pásma 800 MHz, 900 MHz a 1 800 MHz bude předmětem veřejné konzultace principů a podmínek aukce. Z toho mimo jiné vyplyne, zda by v tuzemsku mohl vzniknout další plnohodnotný mobilní operátor. Kromě těch největších svou účast v aukci již ohlásili i další poskytovatelé. Jedním z nich je Mobilkom vlastněný finanční skupinou Penta. A připojí se k nim skoro určitě i jeden z největších pevných operátorů GTS Novera.