Šéf LN Balšínek: Kalousek chce noviny zdiskreditovat

Praha – Podle šéfredaktora Lidových novin Dalibora Balšínka chce ministr financí Miroslav Kalousek svou mystifikací zdiskreditovat tištěná média a jejich diskusi o penzijní reformě. Balšínek to uvedl v pořadu Hyde Park, Kalousek takový zájem popřel. Věcí sporu je údajná nahrávka ze schůzky šéfredaktorů českých periodik, o níž včera Kalousek tvrdil, že ji vlastní, a dnes toto popřel.

„Obávám se toho, že pan ministr chce v tuhle chvíli zdiskreditovat všechny tištěná média a jejich debatu o penzijní reformě,“ uvedl v Hyde Parku Balšínek. „Samozřejmě že nechci zdiskreditovat diskusi v tištěných médiích, ale myslím si, že je zapotřebí, aby si každý uvědomil, čím je zatížena. Málokdy si uvědomujeme, že jsou tam ekonomické zájmy vydavatelů,“ argumentoval ministr financí.

Šéf státní kasy: šéfredaktoři hájili svá vydavatelství

Video Hyde Park ČT24
video

Hyde Park ČT24

Hyde Park ČT24

Naše zprávy a vaše názory, první interaktivní zpravodajství v ČR

Události, komentáře o Kalouskově mystifikaci

Kalousek včera uvedl, že vlastní nahrávku ze schůzky šéfredaktorů většiny významných českých periodik. Na té šéfové redakcí českých deníků a týdeníků diskutovali o společném prohlášení a dopise pro členy vlády, Senátu a Sněmovny, kterým by vyzvali k nezvyšování sazby DPH na tisk a knihy. Vláda chce získanými penězmi dotovat důchodovou reformu.

Podle Kalouska ovšem měli uvažovat o mohutné kampani, jež by vládní plán zvýšit DPH na 20 % kritizovala – změna sazby by totiž ohrozila zisky vydavatelů. „Není pochyb o tom, že šéfredaktoři mají naprosto mimořádnou a výjimečnou sílu. Šli bránit ekonomické zájmy svých vydavatelství,“ konstatoval Kalousek.

Kalousek: Ověřil jsem si propojení médií a politiky

Kdo se účastnil schůzky:

Šéfredaktorka Deníku Jana Heřmánková, šéfredaktoři Blesku Vladimír Mužík, Hospodářských novin Petr Šabata, Lidových novin Dalibor Balšínek, Mladé fronty Dnes Robert Čásenský, Práva Robert Dengler, Respektu Erik Tabery, Sportu Lukáš Tomek a Týdne František Nachtigall.

Ministr financí o držení záznamu z této schůzky včera večer informoval šéfredaktora Mladé fronty Dnes Roberta Čásenského. Dnes ráno ovšem svá včerejší slova popřel nejprve s tím, že nahrávku vhodil do Vltavy a později v prohlášení pro média; zde uvedl, že šlo o záměrnou a podle jeho slov i průhlednou mystifikaci, kterou si chtěl ověřit, zda se podobná schůzka odehrála – hysterická reakce šéfredaktorů zejména Mladé fronty a Lidových novin jej přesvědčila o tom, že ano.

„Chtěl jsem si ověřit, zda k tomu (tajnému setkání) došlo, protože tohle jsme si logicky v novinách přečíst nemohli. Bylo zajímavé nechat tu lest působit až do rána a zjistit krátké propojení mezi novinářskou a politickou scénou. Telefony drnčely až do rána,“ konstatoval Kalousek.

Čásenský se ptá: Proč jste se prostě nezeptal, pane ministře?

Podle šéfredaktora MfD Roberta Čásenského je však Kalouskova argumentace nepřesvědčivá. „Pan ministr se mnou o tomto tématu mluvil už jednou, a to před dvěma týdny. Už tehdy ode mě slyšel, že šéfredaktoři novin udělají společné prohlášení, takže lze jen těžko věřit tomu, že potřeboval nějakou promyšlenou lest,“ konstatoval Čásenský.

„Veřejný dopis politikům se nechystá na tajných schůzkách, a kdybyste se mě jen zeptal, já bych vám rád řekl, že se ta schůzka konala,“ vzkázal Čásenský Kalouskovi do studia. Ten oponoval: „Kdybych se normálně zeptal, nezískal bych informace, které jsem získal.“

Premiér Nečas označil Kalouskův úskok za „minimálně nešťastný“, hejtman Středočeského kraje David Rath vyjádřil své podezření, zda ministr financí „zase nepije“. TOP 09 shledala argumentaci svého prvního místopředsedy jako dostatečnou.