Marocké rozhlasové stanice nemají na růžích ustláno

Rabat - Soukromá rádia vysílají v Maroku teprve pátým rokem a už znovu vadí místní vládě. Zatím jich funguje sedmnáct. Úřadům se nelíbí, že dostatečně nevzdělávají mladé posluchače, kteří si stanice hodně oblíbili. Pravidelně si je pustí každý druhý Maročan. Prvních deset soukromých stanic dostalo povolení vysílat v roce 2006. Postupně přibyly ještě čtyři. Další tři stanice na licenci ani nečekaly a v zemi vysílaly nelegálně už dřív.

„Že máme v Maroku sedmnáct soukromých stanic je něco mimořádného. Po pomalém začátku v roce 2006 si lidé mohou vybírat. Na začátku jsme mohli vysílat jen v Rabatu, Casablance a Marakeši. Dnes máme podle odhadů denně až milion posluchačů,“ tvrdí ředitel tamního Hit rádia Younes Boumehdi.

Zájem o soukromé stanice je mezi posluchači velký. Každý den si přijímač zapne víc než sedmnáct milionů Maročanů. Analytiky hlavně těší, že se rádiím podařilo zaujmout mladé posluchače. Vládním úředníkům ale dělají starosti. Zdají se jim totiž politicky nekorektní a vadí jim, že se ve svých pořadech dotýkají citlivých témat.

Analytik: Je to lingvistické zvěrstvo

Také se jim nelíbí, že stanice nesjednotily jazyk, ve kterém vysílají. „Je to lingvistické zvěrstvo. Tak to nemá být. Není normální, že se v těch rádiích míchá spisovná a nespisovná arabština, ale také francouzština a berberština. Úředníci a majitelé stanic by s tím měli něco udělat,“ myslí si analytik Yahya Yahyaoui.

Výzkum, který si nechala zpracovat vláda, také ukázal, že rádia spíš než vzdělávání posluchačů věnují vysílací čas zábavě a různým hrám. Jejich úspěch ale ukazuje, že přesně tohle jejich zákazníci chtějí.