Microsoft si v EU stěžuje na Google

Brusel - Americký softwarový podnik Microsoft podal v Bruselu stížnost na postupy rivala Google ve vyhledávání na internetu. Přidal se tak na stranu stěžovatelů v nynějším vyšetřování, zda Google v internetovém vyhledávání nediskriminuje konkurenty. Microsoft na podnikovém blogu uvedl, že Google rozšiřuje své postupy, kterými brání rivalům v přístupu k potřebnému obsahu a datům. Bez nich nemůžou poskytnout spotřebitelům adekvátní výsledky vyhledávání, a tím ani přilákat inzerenty.

Evropská komise začala v listopadu vyšetřovat, jak Google umisťuje ve svých výsledcích vyhledávání konkurenty. Předcházely tomu stížnosti několika menších internetových společností včetně Ciao, dceřiné společnosti Microsoftu.

Google uvedl, že ho krok Microsoftu nepřekvapil, když mezi prvními stížnostmi figurovala jedna z jeho divizí. Dodal, že proti Microsoftu nechystá žádné odvetné kroky a že se vyšetřování nijak výrazně nebojí. „Z naší strany budeme s Evropskou komisí v diskusi pokračovat a jsme rádi, že můžeme komukoli vysvětlit, jak naše podnikání funguje,“ reagoval zástupce Googlu.

Microsoft uvedl, že cítil potřebu obrátit se na Google přímo a na právním základě. Loni Microsoft vyzýval jiné společnosti, aby se praktikám Googlu postavily. Právník Microsoftu podotkl, že je situace nepříjemná ve Spojených státech, ale v Evropě je ještě horší.

Google ovládá přes 90 procent trhu s reklamou při internetovém vyhledávání v Evropě. Jedním z rivalů je i vyhledávač Bing od Microsoftu, kterému se ale nedaří připravit Google o pozici na trhu.