ČT vstupuje do nové éry hybridní televize

Praha – Česká televize začíná vyvíjet hybridní model televizního přenosu, díky kterému má divák možnost vedle klasického programu získávat online textové zprávy k vysílání, listovat aktuálním zpravodajstvím, sledovat doplňkové informace a především si pouštět pořady z videoarchivu. Diváci s chytrými hybridními televizory tak budou mít možnost si spustit v televizoru právě ten pořad z aktuálního programu nebo obsáhlého archivu, který si sám vybere. V on-line videoarchivu České televize známém jako iVysílání je aktuálně zaznamenáno téměř 1 674 dnů původní tvorby.

ČT se stává lídrem druhé fáze digitalizace televizního vysílání – urychluje přípravy na hybridní vysílání na platformě HbbTV. Poté, co se v první fázi digitalizace úspěšně etablovaly programy ČT24 a ČT4, rozšíří ČT v druhé fázi svůj bezkonkurenčně nejrozsáhlejší televizní videoarchiv v zemi z počítačových monitorů nejen na mobilní zařízení, ale také na obrazovky televizorů, takže si lidé budou moci kdykoli pustit vybraný pořad podle své chuti.

„Hybridní vysílání revolučně změní televizní trh,“ zdůrazňuje Milan Fridrich, výkonný ředitel Nových médií ČT, který má projekt na starosti. „Veškeré kroky první fáze digitalizace nyní přejdou do změny myšlení v tvorbě programu. Pro Českou televizi bude tím jediným a hlavním úkolem vyrábět hodnotné, atraktivní, inovativní nové pořady a programy dle zadání veřejné služby. Plnění schématu archivními snímky a hrátky se schématem samotným nebudou nutné, neboť divák si je najde, kdykoliv bude chtít, ve své televizní videotéce. Bude to náročnější, velmi tvrdé prostředí, které prověří akceschopnost a diváckou relevanci veřejné služby pro příští dekády. Přežijí jen ty televize a společnosti, které budou umět vyrábět dobré pořady,“ dodává Fridrich.

Bránou k pořadům České televize je iVysílání, které nyní bude fungovat i na platformě hybridní televize. „Rozhodli jsme se v co nejkratší době otestovat vysílání videoarchivu ČT na platformě HbbTV, která je oficiálním evropským standardem pro hybridní televize a vysílá v ní už německá veřejná služba ARD, ZDF nebo soukromá společnost ProSiebenSat1. Pořady, které diváci České televize mohou sledovat v archivu na internetu, se brzy experimentálně objeví také na vybraných chytrých televizorech, které HbbTV umí,“ říká Milan Fridrich.

Co nabízí hybridní televize?

0Formát HbbTV nabízí zcela jiný zážitek při sledování pořadů a rozšiřuje možnosti televizní služby. Divák nesleduje pouze to, co mu jednotlivé programové okruhy nabízejí v lineárním programovém plánu, ale může přizpůsobovat aktuálním potřebám jak obrazovku přijímače, tak právě i program. Na obrazovce může běžet pořad zmenšený „do okna“ jako v počítači, současně si divák může prolistovat aktuální zprávy, seznámit se s předpovědí počasí nebo sportovními výsledky. Může také zároveň sledovat vysílání i listovat archivem pořadů. V archivu získá ke zvolenému pořadu veškeré informace, spustí si jej nebo jen využije rychloposun myší pro náhled libovolné části. Televizor na platformě HbbTV se chová téměř jako počítač, nabízí však divácký zážitek televizního obrazu a formátu.