Retro počítačové hry táhnou

Praha – Podobně jako v automobilovém průmyslu se vlna retro dostala i na trh počítačových her. S rozjezdem on-line nakupování si totiž hráči stahují staré klasiky po statisících. Na trhu tak doplňují nové pohybové ovladače a 3D hry. Herní klasiky se sice umisťují v žebříčcích nejprodávanějších her, ale celosvětový propad trhu podle odborníků výrazně zmírnit nemohou. 

Zábava, která zasáhla celou generaci hráčů, se vrací na velké plazmové obrazovky i na malé displeje mobilních telefonů. Zároveň se stala i kulturním fenoménem, na který odkazují současné seriály. „Retro hry zažívají v posledních dvou letech velký rozmach. Týká se to hlavně nástupu chytrých telefonů a stahovacích služeb pro nové konzole,“ říká předseda Asociace herního průmyslu ČR a SR Martin Bach. „S nástupem digitální distribuce mohou prodávat staré hry za několik dolarů,“ doplňuje šéfredaktor časopisu Score Jan Modrák.

Vývojáři předělávají hry do prostředí televizí s vysokým rozlišením a výrobci dávají hráčům k dispozici celé balíky starých her. Prodeje rostou. „Každý, kdo je v České republice připojen na Xbox live, si stáhnul nějakou arkádovou hru,“ upozorňuje marketingová specialistka společnosti Microsoft Michala Králová.

Video Obliba retro her roste
video

Obliba retro her roste

Třeba klasickou hru 1942 si loni na Xbox stáhlo přes sto tisíc lidí. Výrobci však své hry začínají prodávat i do mobilů. „Letos jsme oznámili program Playstation suite, abychom poprvé v historii zpřístupnili hry i pro Android,“ říká ředitel českého zastoupení Sony Europe Ivan Bradáč.

Staré hry baví i po třiceti letech

Klasické hry jsou jednoduché a zájem o ně táhne i nostalgie samotných hráčů. Počítačové hry byly ale od osmdesátých let doménou především herních automatů. I proto u Prahy vzniklo muzeum herních automatů. Na návštěvníky tu čekají Space Invaders, Street Fighter nebo Sonic a dalších víc než čtyřicet automatů, na kterých dnešní třicátníci vyrůstali. „Je to šance zahrát si starou hru a zjistit, jak to dřív vypadalo. A zjistit, že ty hry jsou stejně dobře hratelné, jako byly vždycky,“ míní majitel muzea Arcadehry Jan Orna.