Sarkozy svolal elitu internetu, aby jej spoutal

Paříž - V Paříži dnes začalo dvoudenní setkání předních osobností internetového světa, jehož závěry poskytnou politikům nejvyspělejších zemí materiál k úvahám o regulaci světové sítě. Na pozvání francouzského prezidenta Nicolase Sarkozy se sešli k debatám zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, Eric Schmidt z Googlu, ale třeba i tiskový magnát Rupert Murdoch. Někteří pozvaní se však fóra neúčastní, protože jej pokládají za Sarkozyho nástroj k prosazení spoutání svobodného světa internetu podobně tuhými pravidly, jakými politici jako on svázali všechny ostatní lidské aktivity.

Fórum zřejmě zažije živé diskuse a zástupci firem jako Google a Twitter budou obhajovat zachování internetu bez rušivého vměšování vlád. Sarkozyho snahám o zavedení regulace naproti tomu mohou vycházet vstříc vlastníci tradičních médií, která jsou pod silným tlakem internetu.

První setkání svého druhu se odehrává v době, kdy některé země světa včetně Francie podnikají opatření nebo zavádějí zákony, které vedou k omezování aktivit na síti. Výstupy z fóra chce Sarkozy představit na nadcházejícím summitu G8. Kritici však poukazují na to, zda to není od něj trochu velikášské, když se jednací stůl bude už tak prohýbat pod tématy jako dopady březnového zemětřesení v Japonsku, potíže s dluhy v Evropě nebo změny v arabském světě, nemluvě o kuloárových jednáních o novém šéfovi Mezinárodního měnového fondu.

Video Highlight
video

Highlight

Highlight

Nabízí pohled za kulisy ČT24, českých i světových médií. Přináší přehled nejdůležitějších témat všedního dne a diskutuje s těmi, kdo rozhodují a tvoří vysílání první zpravodajské stanice v Česku.

Rozhovor s Petrem Krčmářem

Sarkozy podle očekávání v úvodu setkání řekl, že vlády potřebují vytyčit a prosazovat pravidla pro digitální svět. Uvedl však, že politici hodlají brát ohled na tvořivost internetu, která přispívá k ekonomickému růstu, a zdůraznil, že je nutné hledat rovnováhu mezi oběma požadavky. „Musíme vyslyšet vaše aspirace a vaše potřeby. Vy zase musíte vyslyšet naše limity a červené čáry,“ řekl Sarkozy.

Kauza Giggs: Když média mlčí, zatímco internet ševelí

Ryan Giggs

0Záložník Manchesteru United se snaží prostřed-nictvím soudních příkazů zabránit médiím, aby zveřejnila informace o jeho údajném mimomanželském románku. Jméno však ocitovalo 75 tisíc uživatelů Twitteru, a tak Giggs sociální síť zažaloval.

Moc internetu ohrožuje zájmy politiků, jak se potvrdilo v nedávné vlně povstání v arabském světě i v nynější aféře v Británii, kdy tisíce uživatelů Twitteru změnilo ve frašku soudní nařízení nezveřejňovat jména různých celebrit namočených do skandálů. Případ fotbalisty Ryana Giggse ukázal, že na internetu je téměř nemožné prosadit dodržování zákonů omezujících svobodu slova.

Giggs potom zažaloval i společnost Twitter, aby mu prozradila, kdo jeho nevěru prozradil. Podle některých britských poslanců ale jen dokázal absurditu celé situace. „Když Giggs zažaloval Twitter, odstartoval tím hledání a soudní stíhání lidí, kteří se o něm prostě jen bavili na Twitteru. Můžou skončit na dva roky ve vězení. Kdyby někomu hrozily v Burmě dva roky za to, že na internetu šířil drby o králi, byli bychom tu všichni na nohou. Přitom tohle je Anglie a lidem hrozí vězení za drby o fotbalistovi,“ uvedl britský poslanec John Hemming.
Stav, kdy si celebrita zákonem vynucuje právo na nerušenou nevěru se nelíbí ani britskému premiérovi Davidu Cameronovi. Parlament požádal, aby nadužívání soudních příkazů prošetřil. „Je to naprosto neudržitelný stav. Noviny nesmějí otisknout informaci, o které se všichni otevřeně baví. Parlament musí rozhodnout, co dál,“ uvedl Cameron. Británie se tak možná dočká nových zákonů na ochranu soukromí. Ty současné už totiž nároky médií i jednotlivců uspokojit nedokáží.

Kritici regulí účast odmítli

Řada pozvaných účast na setkání odmítla, protože podezírá Sarkozyho z účelové hry. Sarkozy je pověstný jako zastánce zpřísněné regulace všeho možného a v internetovém světě je znám jako autor zákona, který umožňuje odpojit od sítě ty, kdo nelegálně stahují produkty chráněné autorskými právy. „Jsem přesvědčen, že je to jen kamufláž, pokus získat lidi kolem internetu ke krytí režimů, které jsou v otevřené válce se svobodným a otevřeným Netem,“ řekl kanadský bloger a zastánce liberalizace autorských práv Cory Doctorow.

Někteří z pozvaných šéfů internetových firem budou moci představit závěry dvoudenní diskuse hlavám států skupiny G8. Jejich summit se koná ve čtvrtek a v pátek ve francouzském přímořském letovisku Deauville.