Google začal znovu fotit ulice Česka

Praha - Česká pobočka společnosti Google dnes obnovila focení tuzemských ulic a památek pro svou mapovou službu Street View. Nafotí 170 památek a 20 měst, mj. Hradec Králové nebo Karlštejn. K fotografování se vrací poté, co získala novou licenci od Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) pro sběr a zpracování fotografií.

Předchozí focení vadilo ochráncům soukromí a proto ÚOOÚ zahájil s Googlem řízení. V rámci něj se musela firma zavázat, že sníží stožár na vozidlech s kamerou a že bude informovat příslušné obce i veřejnost.

Google Street View auta budou fotit na veřejně dostupných prostranstvích a komunikacích. Speciální tříkolky se podívají i tam, kam se auta běžně nedostanou. Auta by se měla rozjet například do Hradce Králové, Zlína, Karlových Varů nebo Jihlavy. Z významných kulturních památek by mohly být nafoceny například hrady Bezděz, Karlštejn, Loket, zámky Zbiroh a Dobříš. Focení nových míst bude probíhat po celé České republice v průběhu letních měsíců.

Na Street View středočeská města

Virtuální procházky na mapách budou možné za několik měsíců po zpracování fotografií. Obličeje lidí a SPZ aut budou automaticky rozostřeny, aby je nebylo možné rozpoznat a ochránilo se tak soukromí uživatelů.

Street View je funkce Map Google, která umožňuje uživatelům prohlížet si snímky ulic různých měst a krajiny na celém světě v 360stupňovém pohledu. Dosud obsahuje většinu ulic Prahy, pražskou zoologickou zahradu, parky Letná a Stromovka a některá města ve Středočeském kraji jako Beroun, Příbram, Benešov, Nymburk a Mělník, dále dálnici D1, Český Krumlov, centrum Olomouce a zoo a část centra v Ostravě.