Novým generálním ředitelem Českého rozhlasu bude Duhan

Praha – Rada ČRo dnes vybírala generálního ředitele Českého rozhlasu, v posledním kole a nejnižším nutným počtem hlasů byl nakonec zvolen prozatímní ředitel Peter Duhan. Jeho konkurenty byla ředitelka zpravodajských stanic Hana Hikelová a také Petr Matoulek, který dříve působil např. v rádiu Černá Hora. V prvním kole první volby nezískal Matoulek žádný hlas, Duhan a Hikelová pak tři a postoupili do druhého kola. Tam získala Hikelová znovu tři hlasy a Duhan pět, ke zvolení mu tedy chyběl jeden hlas. Po přestávce následovala druhá volba, ve které radní znovu vybírali ze všech tří kandidátů, nakonec získal Duhan podporu šesti radních a byl zvolen. 

Ještě před prvním kolem se radním představili všichni tři kandidáti. Jako první vystoupil Peter Duhan, který ve svém vystoupení sliboval rozsáhlou reorganizaci Českého rozhlasu, a to jak v rámci vnitřního fungování, tak u jednotlivých stanic. Po svém vítězství Duhan upřesnil, že by měl projít redukcí devítičlenný vrcholný management, čerstvý ředitel chce snížit počet svých zástupců na tři. O konkrétních jménech by mělo být jasno zítra, už dnes ale Duhan uvedl, že počítá s Reném Zavoralem nebo Oldřichem Šestákem. Jednat chce také se svou dnešní soupeřkou Hanou Hikelovou.

Snižit by se měl i počet ředitelů ČRo, kterých je teď 21. Podle své prezentace před radou by měly vnitřní strukturu rozhlasu tvořit tři sekce po třech odděleních. Konkrétně by se jednalo o programovou sekci, sekci strategie, která by měla na starosti například vnější vztahy či rozvoj, a servisní sekci, která by zahrnovala také ekonomiku. V čele každé sekce by stál ředitel, který by měl tři náměstky. Ty jmenuje na návrh vrcholového vedení.

Dalším bodem je pak lepší výběr koncesionářských poplatků, který rozhlasu klesá. „Je to jedna z prvních věcí, kterou se budu zabývat,“ řekl Duhan. V této věci podle něj selhaly konkrétní osoby a bude to řešit. Jejich jména však neuvedl. „Abych to přesně klasifikoval, vymáhání poplatků patří ekonomickému odboru. Tam se budu pídit,“ řekl. ČRo podle Duhana vypíše výběrové řízení na právní kancelář, která se na výběr poplatků zaměří.

Video Ředitelem Českého rozhlasu byl zvolen Peter Duhan
video

Ředitelem Českého rozhlasu byl zvolen Peter Duhan

  • Peter Duhan se narodil 11. listopadu 1946 v Bratislavě, kde vystudoval scenáristiku na Vysoké škole múzických umění. Začínal v deníku Ľud, po rozhlasové epizodě působil v Československé televizi. V letech 1971–1989 byl dramaturgem zábavy nebo spoluzakladatelem teletextové redakce a do roku 1991 působil v deníku Verejnosť.
  • V letech 1991 až 1992 byl ústředním ředitelem Československého rozhlasu.
  • V 90. letech pracoval pro kabelovou televizi Cabel plus (1993–1997), dva roky byl šéfem vydavatelství Beseda Holding spojeného s TV Nova. Spolupracoval také s Hospodářskými novinami. Koncem 90. let se vrátil do Čro.
  • V letech 2002–06 působil jako redaktor a moderátor Čro 6, další tři roky pak byl ředitelem této stanice.
  • Od března 2010 je po rezignaci Richarda Medka pověřen vedením Českého rozhlasu. Proti Medkovi kandidoval předloni na šéfa rozhlasu.

Také Hana Hikelová slibovala ve svém projektu personální audit, na jeho základě chtěla připravit reorganizaci. V oblasti programu je podle ní nutné stavět na zpravodajství, kultuře a vzdělávání. Největší rezervy vidí v současnosti ve vzdělávání, kde se rozhlas nezaměřuje na problémy současnosti. V oblasti zpravodajství by podle Hikelové bylo potřeba nastavit jednotné standardy a centralizovat jej, ale ne příliš rychle, protože to by způsobilo mnoho problémů. Pokud jde o finanční záležitosti, je podle Hikelové nutné revidovat nynější smlouvy. Ušetřit je možné také na vysílání na středních vlnách, uvedla. 

Matoulek ve svém vystoupení načrtl organizační změny v podniku, kdy by se o jednotlivých výkonných krocích mělo rozhodovat na základě kompetencí. Centralizoval by také v rámci ČRo nákupy.

Radní také na dnešním jednání museli měnit jednací řád – tam byl totiž dříve požadavek, aby byl před volbou generálního ředitele vypsán tendr. Rada ale výběrové řízení nevypsala, nýbrž oslovila kandidáty, proto muselo dojít ke změně. 

Původně měla Rada volit nového ředitele již na jaře. Po úmrtí radního Ladislava Jíši však neměla dostatek členů, a musela proto volbu přerušit. Duhan vede ČRo od loňského března. Rada po rezignaci předchozího generálního ředitele Richarda Medka nominovala šest kandidátů, výběr později zúžila na tři.

Video Olga Málková živě k volbě ředitele ČRo
video

Olga Málková živě k volbě ředitele ČRo

Olga Málková živě k volbě ředitele ČRo

U, 28.7.

Peter Duhan hostem Událostí, komentářů