Radu ČT povede Milan Uhde

Praha - Novým předsedou Rady České televize její členové na dva roky zvolili dramatika a bývalého ministra kultury Milana Uhdeho. Při volbě dostal dvanáct hlasů z patnácti. Byl přitom jediným kandidátem. Uhde radu povede po Jiřím Baumrukovi, kterému v červnu skončil mandát.

„Jsem v radě již tři roky,“ řekl ve svém předvolebním proslovu Uhde, který byl zvolen do Rady ČT v roce 2008. „Vystupoval jsem zde v určitém duchu nebo směru a chci v tomto kritickém duchu pokračovat,“ dodal. Funkce předsedy Rady ČT byla od června volná. Před Uhdem ji zastával Baumruk, kterému ale v radě skončil mandát a poslanci jej do ní znovu nezvolili.

Milan Uhde se narodil 28. července 1936 v Brně, v rodině právníka a advokátky. V roce 1958 absolvoval Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity. Uhde napsal celkem asi 30 her a dramatizací a asi 20 her pro divadlo jednoho herce. 

Česká televize
Česká televize

Během 70. let upadl v nemilost komunistického režimu a nakonec se ocitl na seznamu zakázaných autorů, patřil také mezi první signatáře Charty 77. Od června 1990 byl ministrem kultury. Po dvou letech usedl do křesla předsedy České národní rady a se vznikem České republiky se stal předsedou Poslanecké sněmovny. Tuto funkci vykonával až do června 1996, poslancem byl šest let, do roku 1998. 

Politiku Uhde definitivně opustil v roce 1999. Členem Rady ČT se stal v roce 2008. Předtím působil například jako člen Rady Českého rozhlasu, kde byl dokonce místopředsedou.