Uživatelé už si stáhli přes čtvrt milionů mobilních aplikací ČT

Praha – Počet stažených aplikací ČT pro chytré telefony a tablety už přesáhl 250 tisíc a každý den je pravidelně využívají desítky tisíc lidí. Česká televize má v současnosti 12 aplikací, přičemž dalších sedm by mělo být spuštěno ještě do konce roku. Nejstarší mobilní aplikací je ČT24 pro iPhone, která brzy oslaví rok od svého spuštění, naopak nejmladší je ČT4 pro iPad, která byla zprovozněna minulý týden ve čtvrtek.  

Skoro tři pětiny všech stažených aplikací byly pro systém iOS, tedy iPhony a iPady. „Počet stažených i používaných aplikací od společnosti Apple dosahuje třech pětin celkového čísla. Téměř 147 tisíc aplikací z celkového počtu je stažených v iPhonu nebo iPadu,“ podotýká ředitel nových médií ČT Milan Fridrich s tím, že u většiny aplikací se dá čekat další růst, protože polovina jich byla spuštěna během posledních třech měsíců, navíc se před Vánocemi očekává nárůst prodeje chytrých telefonů a tabletů, tím pádem i další uživatelé mobilních služeb ČT. 

Druhým nejpopulárnějším systémem je Google Android, kde má aplikace pro ČT24 a ČT4 dohromady 89 tisíc stažení. Další rozvoj ČT na této platformě se dá čekat už během 14 dnů, neboť finišuje vývoj aplikace videoarchivu pořadů ČT iVysílání, které je populární díky možnosti sledovat většinu programu ČT za posledních sedm let. 

Speciální aplikaci iVysílání bude mít brzy rovněž tablet Samsung Galaxy Tab, který běží na systému Android. U mobilních telefonů Samsung má ČT dvě aplikace pro systém Bada, které si zatím stáhlo sedm tisíc uživatelů. 

Kompletní přehled všech aplikací ČT pro chytré telefony a tablety včetně odkazů ke stažení najdete v této zprávě.


Od října budou nová média ČT chystat aplikace na nový systém Windows Phone 7, který by měl být od listopadu na chytrých Nokiích a dalších značkách. Půjde o otevřený systém typu Google Android a ČT pro něj vytvoří aplikace ČT24, ČT4 a iVysílání. 

„Půl milionu stažených aplikací je do roka pro ČT reálné číslo. Nyní se věnujeme jejich rozvoji, vylepšování, aby tato služba byla co nejefektivnější a obraz co nejstabilnější,“ vysvětluje Milan Fridrich. ČT pak zkušenosti z mobilních platforem zúročí i při vývoji rozhraní pro hybridní televizor s platformou HbbTV, který je v testování - tyto služby by měla veřejnoprávní televize postupně nabízet od začátku příštího roku. Na vývoji mobilních aplikací České televize se dosud podílely firmy Inmite, Motion Media, Erika a.s., Mediaworks, Nokia ČR, Samsung a Kit Digital.

Počty stažení mobilních aplikací ČT k dnešnímu dni:

 • ČT24 pro iPhone: 60 454
 • ČT24 pro Android: 51 625
 • ČT24 pro iPad: 9 800
 • ČT24 pro Symbian 3: 8 400
 • ČT24 pro Samsung Bada: 3 500
 • ČT4 pro iPhone: 38 719
 • ČT4 pro Android: 37 827
 • ČT4 pro iPad: 2 450
 • ČT4 pro Symbian 3: 6 000
 • ČT4 pro Samsung Bada: 3 500
 • iVysílání pro iPhone a iPad: 35 000