Radní ČT vybrali pět kandidátů na generálního ředitele

Praha – Rada České televize zvolila pět finalistů volby generálního ředitele České televize. Jsou jimi bývalý šéf TV Nova Petr Dvořák, bývalý výkonný ředitel TV Óčko Hynek Chudárek, prezident Česko-německé obchodní a průmyslové komory Radomír Šimek, někdejší marketingový ředitel TV Prima a pražského dopravního podniku Jan Svoboda a výkonný ředitel ČT24 Roman Bradáč. Projekty kandidátů jsou zveřejněny na webových stránkách ČT.

Podle výsledků dnešního hlasování by byl favoritem výběrového řízení Dvořák. Do finálové volby prošel již v prvním kole hlasování, a to počtem 12 hlasů. „Svědčí to o tom, že rada své sympatie a svou důvěru rozložila celkem jednoznačně. Dvanáct hlasů pro pana Petra Dvořáka je velmi výmluvný doklad o tom, kdo je favoritem,“ řekl předseda rady Milan Uhde. Do další volby se v prvním kole dostali ještě Chudárek a Šimek, kteří obdrželi po osmi hlasech. Svoboda a Bradáč postoupili až ve druhém kole.

Mediální odborník Milan Šmíd, který působí na Fakultě sociálních věd UK, je výběrem radních zklamán. Rada prý kladla důraz spíše na manažerské než na osobnostní a kulturní kvality. „Lidé, jejichž kvalifikace je pouze manažerská, Českou televizi nezachrání,“ soudí Šmíd.

Jasno bude za 14 dní

Pětice předstoupí před radní ve středu 21. září. Každý kandidát bude mít k dispozici deset minut na to, aby představil sebe a svou vizi rozvoje ČT ve veřejném slyšení. Radní poté u každého z nich dostanou půl hodiny na to, aby mu položili své otázky.

Poté radní v tajném hlasování vyberou vítěze výběrového řízení. Hlasování bude mít více kol. V prvním kole označí členové rady nejvýše dvě jména. Sečtou se hlasy a do druhého kola postoupí dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů. V případě rovnosti postoupí kandidáti se shodným počtem hlasů. Ve druhém kole označí členové rady svého favorita. Pokud jeden z nich dostane deset a více hlasů, jmenují jej radní generálním ředitelem. Pokud žádný z nich nebude zvolen, budou z nich radní opět vybírat. Pro volbu bude opět potřeba deset hlasů. Pokud se ani poté nepodaří nového ředitele zvolit, bude se celá finálová volba opakovat, a to nejvýše dvakrát. Pokud se ani ve druhém opakování nepodaří ředitele zvolit, výběrové řízení se zruší.

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA/VLP
Autor: Martin Divíšek

Všichni chtějí šetřit

Výběrové řízení vypsala Rada České televize v polovině července. Přihlásilo se do něj celkem 36 uchazečů, z nichž čtyři byli vyřazeni z formálních důvodů. To znamená, že nedodali v pořádku podklady, mezi kterými byl například životopis, informace o motivaci ke kandidatuře či projekt dalšího rozvoje televize. Všichni uchazeči se až vzácně shodují v tom, že televize musí zefektivnit komunikaci s odbornou a laickou veřejností. Zásadním úkolem v této oblasti je obnovení důvěry v konání České televize.

Volba se koná poté, co ve středu 31. srpna rezignoval ze zdravotních důvodů na svůj post dosavadní generální ředitel Jiří Janeček. ČT od té doby řídí statutární zástupce a vedoucí kanceláře generálního ředitele Vladimír Karmazín.