Skutečný notář Matthew Strain radí svým klientům s digitálním dědictvím už teď a tvrdí, že zmínit takový odkaz v závěti je užitečné. „Vzhledem k tomu, že se na internetu objevuje čím dál víc fotek, hudby a knih v digitálním formátu, je celkem žádoucí se zajímat o to, co se s obsahem stane, pokud autor zemře,“ vysvětlil. Lidé, kteří se o digitální majetek nestarají, riskují, že o něj po smrti přijdou a že svým příbuzným zanechají jen nesplacené účty.
Služba iCroak lidem s dědictvím digitálního majetku pomáhá
Otevřeně zmiňuje například internetovou službu nazvanou iCroak, která lidem s dědictvím digitálního majetku pomáhá. Za vstupní poplatek a pravidelné roční příspěvky nabízí uživatelům možnost majetek roztřídit a zřídit opatrovnické účty, v nichž shromáždí to, co chtějí zachovat nebo odkázat. Každý si stanoví dědice tohoto účtu a tento člověk k němu dostane přístupové kódy. Když majitel účtu zemře, dědic se pohodlně dostane k veškerému digitálnímu obsahu, který jeho původní vlastník chtěl zachovat.
Samozřejmě že někteří budou mít na svém účtu i odkazy poněkud delikátního charakteru, o nich se ale nemusí nikdo dozvědět, protože existuje možnost tyto položky označit tak, aby se po smrti majitele okamžitě smazaly. Dilema, co dělat s digitálním jměním po smrti, je nadmíru aktuální. Londýnská univerzita Goldsmiths nedávno přišla se studií, která ukázala, že digitální majetek je v současnosti hotový zlatý důl.
Kelly Harmerová si třeba spoustu vzpomínek uchovává v podobě digitálních fotek online. Proto si chce být jistá, že pokud se něco přihodí, bude mít k materiálům její rodina a přátelé přístup. Po nedávné autonehodě si prý uvědomila, že by po její smrti všechen její majetek v kyberprostoru nenávratně zmizel, a tak si sepsala seznam stránek, přihlašovacích jmen a přístupových hesel a bezpečně ho uložila. Nezbývá než se nechat inspirovat. Stačí si jen rozmyslet, koho potěšíte účtem k internetové hře, kdo využije mobilní aplikace a komu udělají radost rodinné fotografie.
