Hackeři – noční můra obyčejných lidí, bank i celých států

Praha – Na internet se vrhají zloději i hackeři. Policie hlásí rostoucí počet on-line podvodů, kdy třeba místo objednaného telefonu zákazníkovi dorazí pytlík mouky. Banky se zase připravují na útoky ze zavirovaných chytrých telefonů a státní instituce se stále častěji ocitají pod palbou organizovaných hackerských skupin. Nemalé škody už napáchaly ve Spojených státech nebo třeba v Palestině.

Česká policie jen za letošek šetří kolem 600 on-line podvodů. Často v nich jde třeba o to, že zákazník zjistí, že slevový kupon, který si objednal přes internet, je neplatný. Pachatelé si dávají na podvodech čím dál více záležet a odhalit je není snadné. „Pachatelé jsou dneska daleko sofistikovanější, realizují svou činnost ne prostým podvodem, ale snaží se ke klientovi chytře přistupovat. Vybírají si konkrétní lidi, vybírají si skupiny osob,“ uvedl vedoucí oddělení informační kriminality Policie ČR Karel Kuchařík.

Podle odborníka na IT bezpečnost Vladimíra Brože podvodníci ve snaze dostat se uživatelům pod kůži také využívají různé politické, sportovní či mediální události, neštěstí a katastrofy. „V tom okamžiku se objeví strašné množství spamu, které je zaměřeno, aby upoutalo pozornost a odvedlo účastníka někam na nakažený zdroj,“ poznamenal. Opravdové žně pro hackery nastanou s příchodem Vánoc, kdy budou lidé ještě hojněji nakupovat přes internet.

Dávejte pozor na to, co odchází z vašeho mobilu

O své peníze ovšem nemusíte přijít jen v případě, že si objednáváte přes internet nějaké zboží nebo služby. Rizika se zvyšují také tím, jak přibývá chytrých telefonů připojených na internet. Podle bank je nejohroženější operační systém Android, který se používá například v mobilních telefonech Sony Ericsson, HTC nebo Samsung. „Za poslední kvartál hrozby stouply o 76 procent. Je to otevřená platforma, zažívá velice úspěšný boom,“ vysvětlil Brož, s tím, že podobný nárůst útoků lze brzy očekávat i u dalších operačních systémů.   

Mobilní telefon s operačním systémem Android
Zdroj: ČT24

„Občas bych si měl zkontrolovat, co mi z mobilu odchází, jak esemesky, tak větší množství dat, protože to může být indikace, že ten mobil ovládá někdo jiný,“ radí ředitel úseku přímého bankovnictví České spořitelny David Lorenc.

Českému internetu se ale nevyhýbají ani globální hrozby. Počet nevyžádané a často i zavirované pošty sice klesl za poslední rok na necelou třetinu, stále ale internetem proletí pětadvacet miliard spamů za měsíc. „Náš soupeř, tedy hackeři, neustále vyvíjí nové programy a postupy, jak se k našim informacím dostat,“ upozornil generální ředitel Microsoft ČR Roman Zabálek.

Hackeři útočí na USA i rozvojové země

Hackerů a škod, které mohou napáchat, se ale nebojí jen korporace, ale i vlády a mezinárodní organizace. Spojené státy v kyberprostoru dokonce vidí bojiště budoucnosti a nijak se netají svými obavami. „Příští Pearl Harbor, jemuž budeme čelit, bude kyberútok, který ochromí naše elektrárny, rozvodnou síť, bezpečnostní, finanční i vládní systémy. V současnosti je to velice reálná hrozba,“ varoval americký ministr obrany Leon Pannetta.

V roce 2008 kdosi zasunul infikovaný flashdisk do notebooku na americké vojenské základně. A výsledek? Přísně tajné soubory se okamžitě začaly odesílat neznámému hackerovi. Zatím poslední útok Pentagon přiznal v úterý. „Během jediného březnového útoku nám ukradli 24 tisíc souborů. Myslíme, že za tím stála rozvědka cizího státu,“ dodal náměstek ministra obrany USA William Lynn.

Krušné chvilky už hackeři způsobili také americkému Národnímu úřadu pro letectví a vesmír (NASA). V roce 2007 a 2008 se na několik minut zmocnili ovládání dvou satelitů. Mohli vysílat i přijímat data, ovládat pohyb umělých družic na orbitě a v krajním případě je dokonce nechat spadnout.

Video Rozhovor s Vladimírem Brožem
video

Rozhovor s Vladimírem Brožem

Rozhovor s Vladimírem Brožem

Eko24: 02.11.2011 - 21,00

Reportáž Jana Beránka a Pavla Šimka

Terčem útoků hackerů ale nejsou jen nejvyspělejší státy. V úterý hackeři z celého světa zaútočili na palestinské servery a odpojili od internetu pásmo Gazy i západní břeh Jordánu. „Stránky byly napadeny organizovaně za použití zrcadlových serverů,“ upřesnil palestinský ministr komunikací Mašúr Abú Dakká. Podle něj stojí za útokem nějaká země, odpovídá tomu prý způsob i intenzita, s jakou hackeři útok provedli. „Izrael by do toho mohl být zapojen, neboť oznámil, že zvažuje, jaký druh sankcí proti nám použije,“ podotkl Dakká.

Pentagon, NATO i Evropská unie se teď snaží vytvořit obranné bariéry, které by udržely tajemství i klíčové systémy v bezpečí. Přiznávají ale, že útočníkům stačí až neuvěřitelně málo vybavení a jejich odhalení je spíše otázkou náhody.