Lehké ultrabooky od Intelu vstoupily na český trh

Praha - Největší světový výrobce mikročipů Intel uvedl na český trh novou kategorii lehkých a tenkých přenosných počítačů ultrabook. Čeká, že na platformu přejdou v příštím roce dvě pětiny vyráběných spotřebitelských notebooků. Šílenství po rychlosti, výkonnosti a lehkosti odstartoval Apple, když představil svůj model Air - lehký a výkonný počítač s dlouhou výdrží.

Ultrabooky mají podle Intelu všechny předpoklady, aby v oboru přenosných zařízení způsobily podobnou revoluci jako mobilní technologie Intel Centrino se zabudovanou wi-fi před více než osmi lety. První modely ultrabooků uvedly na český trh společnosti Acer, Asus, Lenovo a Toshiba, které chtějí stihnout ještě předvánoční trh. V příštím roce by se mělo objevit přes 60 modelů různých značek.

„Příští rok budou ultrabooky tvořit čtyřicet procent všech prodaných notebooků,“ uvedl manažer Intelu pro maloobchod Martin Vařbuchta. „Této kategorii věříme, už před Vánocemi sem něco navozíme a příští rok v tom budeme pokračovat,“ konstatoval marketingový manažer společnosti Lenovo Janásek.

Cena ultrabooků v současnosti začíná na částce 20 tisíc korun, v příštím roce lze podle odborníků očekávat její mírný pokles. „Lidé chtějí technologii, která jim umožní efektivně pracovat a být stále výkonnější, ale současně také zůstávat v kontaktu s ostatními, dělit se o výsledky své kreativity a zážitky v podobě fotografií, videí, hudby či textů. Zároveň chtějí mít nad věcmi kontrolu, mít jistotu, že jejich identita je chráněná a že data budou v bezpečí i tehdy, pokud počítač ztratí nebo jim bude odcizen,“ zdůraznil Vařbuchta.

Co jsou ultrabooky zač?

Ultrabooky slibují tenký profil do 18 milimetrů při rozměrech displeje do 14 palců a hmotnost do 1,5 kg. Výdrž baterie má být pět až osm hodin a předností má být i rychlý návrat z režimu spánku.

Ultrabooky, jejichž koncept firma představila letos na jaře, přijdou ve třech fázích a jejich vývoj podpoří fond Intel Capital 300 miliony dolarů. Počítače v rámci první fáze s procesory Intel Core se dostávají na trh v těchto dnech. Příští rok přijdou počítače s procesory Intel Core 3 s různou velikostí displejů a mnoha modely. Třetím krokem pak jsou produkty Intelu naplánované pro rok 2013 a prozatím označované názvem Haswell. U nich se dá očekávat výrazně lepší výdrž baterie díky významné úspoře elektrické energie.