Intergram chce poplatky za hudbu ve služebních autech

Praha - Správce autorských práv Intergram chce poplatky za hudbu ve služebních autech. Produkce rádia ve firemním autě je podle správce veřejná, a tak by měly podniky, kterým auta patří, platit poplatky za její šíření. Firmy ani právníci však s Intergramem nesouhlasí, podniky proto odmítají tyto poplatky platit. Informaci přinesly dnešní Hospodářské noviny. Problém nyní řeší ministerstvo kultury. Poplatky se v současnosti platí například za televize v restauracích, hudbu v hotelových pokojích nebo z každého prodaného prázdného nosiče.

Podle Petra Chmelíčka z Intergramu se autorský zákon vztahuje na všechnu produkci mimo produkci pro osobní potřebu. Intergram již začal rozesílat dopisy žádající vedle poplatků za televizní vysílání i takzvanou autorskou odměnu například právě za autorádia ve služebních vozech. Pro firmy jde o dodatečný náklad v řádech tisíců korun ročně, Intergram však může vybrat miliony.

Intergram svůj nárok opírá o posudek Ústavu práva autorského Právnické fakulty Univerzity Karlovy, z něhož údajně vyplývá, že veřejností je prakticky kdokoliv kromě samotného vlastníka rádia. Klíčový je totiž výklad pojmu „sdělování veřejnosti“. Pokud je produkce z rádia veřejná, je z něj povinnost platit i autorský poplatek.

Podnikatelé se ale k žádosti Intergramu stavějí odmítavě. „Naše ochota platit je nízká, protože tyto záležitosti nevyužíváme k tvorbě zisku. Řádně platíme rozhlasové poplatky a tento požadavek mi nedává příliš smysl,“ řekl deníku ředitel společnosti Taurid Ostrava Jiří Siegmund.