Samsung smí s tablety Galaxy na australský trh

Sydney - Spor společností Samsung a Apple v Austrálii prozatím skončil. V zemi platil zákaz prodeje Samsungu Galaxy 10.1., nakonec dal ale vrchní australský soud za pravdu jihokorejskému výrobci. Jeho tablet se na tamním trhu smí prodávat. Případ ovšem může mít pokračování, Apple se totiž u Nejvyššího soudu odvolal.

Samsung jásá, jeho tablet Galaxy jde do prodeje ještě před Vánoci. Jihokorejská firma nesměla své tablety v Austrálii prodávat od července. A až do včerejška nebylo jasné, zda si ho vůbec Australané budou moci nadělit pod vánoční stromeček. Vrchní soud si totiž nechal čas na rozmyšlenou, nakonec dal ale za pravdu Samsungu.

Tyler McGee, viceprezident telekomunikací Samsung

„Jsme opravdu nadšení, že zákazníci uvidí, dotknou se a možná si i koupí Galaxy 10.1. Jsme přesvědčeni, že prodáme do Vánoc hodně kusů. Kolik přesně, to ale nedokážeme říct.“


Samsung si ale od výhry slibuje nejen nárůst předvánočních prodejů. Je to podle něj i deviza do budoucna. Právní bitva mezi oběma rivaly totiž hoří ve více než deseti zemích. „Úspěch pro nás znamená, že můžeme vyhrát i ostatní spory, které se společností Apple máme,“ podotkl zástupce Samsung Brian Park.

Společnost Apple se v Austrálii soudila o dva patenty - na dotykový displej a heuristiku, tedy způsob, jak displej reaguje na dotyk. Nakonec prohrála. Stejný spor ale ve Francii dopadl opačně. Tamní soud vyhověl Applu a povolil mu prodej novinky Apple 4S. „Spor není jedinečný jen pro Austrálii, Apple nebo Samsung. Po celém světě se vedou stovky soudních bitev mezi různými výrobci. Třeba i s firmou HTC a podobnými,“ upozornil redaktor ZDNet Australia Luke Hopewell.

Video Samsung vyhrál patentovou bitvu v Austrálii, válka ale nekončí
video

Samsung vyhrál patentovou bitvu v Austrálii, válka ale nekončí

Samsung je největším výrobcem takzvaných chytrých mobilních telefonů. Ve výrobě tabletů před ním ale má Apple velký náskok. K udržení náskoku Applu pomáhají mimo jiné i vleklé patentové spory. Omezení prodeje už Samsung kvůli patentovým sporům potkalo například v Německu. V srpnu nesměly zhruba týden tablety Galaxy na evropský trh vůbec.