Apple podal další žalobu na Samsung - kvůli chytrému telefonu

New York – Americká společnost Apple stupňuje tlak v právním boji s jihokorejským konkurentem Samsung Electronics. Tentokrát se zaměřila na chytrý telefon využívající nejnovější software Android od firmy Google. Spor by se mohl dotknout i dalších modelů telefonů s Androidem. Apple požádal soud v Kalifornii, aby zablokoval prodej nového chytrého telefonu Galaxy Nexus od Samsungu, který používá nejnovější verzi Androidu nazvanou Ice Cream Sandwich. Podle Applu porušuje čtyři jeho patenty, včetně některých nových funkcí, jako je hlasové vyhledávání.

Galaxy Nexus je vůbec prvním telefonem, který použil nejnovější verzi Androidu. Později novou verzi začaly používat také firmy HTC či Motorola Mobility. Obě vedou rovněž právní spory s Applem.

Apple v žalobě uvedl, že Galaxy Nexus porušuje patenty některých funkcí, které patří mezi charakteristické znaky produktů Applu. Jsou mezi nimi možnost odemknout telefon posunutím obrazu nebo vyhledávání informací hlasem. Dále Apple napadl také funkci, která navrhuje alternativy v případě, že při psaní uživatel použije špatný pravopis, nebo schopnost telefonu hledat najednou ve více zdrojích informací.

Podle nezávislého odborníka na patenty Floriana Meullera by se případné rozhodnutí o porušení patentu dotklo i Googlu, který by nemohl popřít, že je také zodpovědný za porušení patentů. Žaloba byla podle něj podána nejprve na Galaxy Nexus, protože je nový a důležitý. Samsung na dotaz agentury Reuters uvedl, že byl o žalobě informován. Dodal, že hodlá i nadále prosazovat svá práva k duševnímu vlastnictví a bránit se útokům Applu.

Nová žaloba je další bitvou v boji konkurenčních firem Apple a Samsung. Boj začal Apple loni v dubnu v USA, když obvinil Samsung, že jeho tablety a chytré telefony kopírují iPhony a iPady od Applu. Tento spor dosud neskončil, Applu se však nepodařilo předběžným opatřením zabránit Samsungu v prodeji jeho telefonů a tabletů. Firmy vedou více než 20 právních sporů v nejméně deseti zemích světa.

Video Samsung versus Apple
video

Samsung versus Apple

Samsung versus Apple

1302

Komentář Luďka Vokáče

Apple a Samsung se snaží ukořistit co největší podíl na trhu s chytrými telefony a tablety. V případě chytrých telefonů se jim již podařilo sesadit z první pozice finskou Nokii, která je nyní třetí. Samsung je rovněž hlavním dodavatelem Applu. Odborníci přesto přiznávají, že dopady patentových sporů na trh jsou jen minimální. Důvod, proč na sebe výrobci mobilních telefonů a tabletů podávají žaloby, je třeba spatřovat jinde.

Luděk Vokáč, redaktor Mobil.cz

„Jediný vliv, který to v tuto chvíli má na trh, je, že to může některou stranu jednu chvíli trochu zpomalit – zpomalit nástup nových modelů na trh. Ale v globálním hledisku si nemyslím, že by to mělo výrazný dopad na celosvětové trhy.“


Podle právníků se případy vyřeší nakonec spíš v zasedačkách firem. Žaloby po celém světě tak jen zvyšují tlak a přináší argumenty pro finální jednání. U soudů se proto schází žaloby všech výrobců, kteří se napadají navzájem.