Následovníci Marka Zuckerberga sní o rychlém zbohatnutí

Praha - Facebook vstoupí v květnu na americkou burzu. Z tisícovky zaměstnanců, kteří vlastní jeho akcie, udělá rázem milionáře. Sen o pohádkovém zbohatnutí ještě před třicítkou ale mají i vývojáři v Česku. A proto se web plní jejich dalšími a dalšími pokusy.

Splnit si svůj sen a založit úspěšnou firmu jako Mark Zuckerberg chtějí vývojáři po celém světě. A první naděje začínají rašit i z českého internetového podhoubí. Jako třeba Juraj Chrappa, který zkušenosti sbíral v globální firmě a pak se rozhodl začít po svém. Vsadil na mobilní hry a založil firmu Lonely Sock. „Chci být v top desítce evropských vývojářů a někde blízko špice i v globálním měřítku,“ prohlašuje.

A není sám. Zájem investorů už přilákala i dvojice z Proactify, která pomáhá vylepšovat fungování internetových obchodů. Začínali v podnikatelském akcelerátoru StartupYard. „První investice jsme získali už v průběhu StartupYardu, poskytlo nám to pár měsíců a pomohlo soustředit se na službu,“ říká jeden ze zakladatelů Jiří Kopsa.

Vzor už mají. Ivo Lukačovič před šestnácti lety rozjel stránky věnované Járovi Cimrmanovi. Na začínajícím internetu se ale špatně hledaly, a proto založil internetový vyhledávač Seznam.cz. „Zaplnil jsem díru v českém internetu a doufám, že jsem ji zaplnil dobře,“ řekl Lukačovič v roce 1996. A zdá se, že mu to podařilo. Dnes Seznam vydělává miliardu ročně a po letech v nájmu si firma na pražském Andělu staví vlastní budovu.

Svůj český sen už žijí i zakladatelé internetových portálů Centrum.cz nebo Jobs.cz. Za své firmy dostali až miliardy korun. „Tihle lidé, když odejdou z velké firmy a mají ty velké peníze, si obvykle řeknou, že se teď budou jenom válet a užívat si. Obvykle je to ale za čtrnáct dní přestane bavit,“ říká šéfredaktor serveru Lupa.cz. Internetoví milionáři proto dnes často vrací internetu to, co jim dal, a investují miliony korun do nové generace svých následovníků.