Konec patentových sporů Applu může být blízko

Washington - Patentová válka mezi výrobci chytrých telefonů a tabletů by se mohla blížit svému konci. Firma Apple částečně ustoupila a přichází s nabídkou licenční politiky, podobné přístupu Microsoftu. Konkurenční firmy by tak měly za každý přístroj, který by využíval patentované vynálezy Applu, zaplatit patnáct dolarů.

Denně se prodá 850 tisíc telefonů a tabletů s operačním systémem Android, který byl největším trnem v oku zakladateli Applu Stevu Jobsovi. „Svůj poslední dech i poslední penny z čtyřicetimiliardového jmění Applu věnuji na to, abych zničil Android, protože to je ukradený produkt,“ nechal se slyšet Jobs před svou smrtí.

I proto jsou pod palbou právníků Applu všichni výrobci využívající operační systém Android ve svých přístrojích, především firma Samsung, která jediná Applu jakž takž sekunduje na poli tabletů.

„U většiny sporů jde o to, aby se vyjednala nejlepší možná pozice pro klienta pro další smír. Tzn. všechna domnělá faktická porušení patentových práv směřují k tomu, aby se ve finále dospělo k určité dohodě,“ říká Vratislav Urbášek, advokát VDNU legal.


Apple i jeho největší konkurent Samsung na sebe podávají žaloby po celém světě a nekonečná právní bitva zdánlivě nemá řešení. Jde ale zřejmě také o přípravu pro vyjednávání o licenčních poplatcích, které by Applu výměnou za smír vynesly miliardy dolarů.

„Cílem právníků v obdobných sporech je většinou dosáhnout nejlepší pozice pro svého klienta pro případnou dohodu. Samozřejmě každá dohoda něco stojí a to je ta fáze, ve které se nachází ty spory dnes,“ komentuje situaci advokát Vratislav Urbášek.

Další kolo žalob by ale mohl spustit nový iPad, přinášející nová vylepšení. iPad nyní dominuje trhu s tablety a je nejúspěšnějším přístrojem Applu. Za první dva roky mu vydělal dvacet miliard dolarů, když si ho pořídilo pětapadesát milionů lidí po celém světě.

Video Konec patentových sporů Applu?
video

Konec patentových sporů Applu?

Konec patentových sporů Applu?

Rozhovor s Vratislavem Urbáškem a Janem Sedlákem