Česká televize spustila pro děti Velikonoční kalendář

Praha – Velikonoční týden je v plném proudu, zapojila se do něj i Česká televize. Na této adrese totiž zprovoznila internetový Velikonoční kalendář. Cílem tohoto multimediálního projektu je představit především dětem jak světské velikonoční zvyky, tak křesťanskou podstatu svátků (pašijový příběh) a jejich prolnutí do hudebních a výtvarných děl. Děti se tak mohou proklikat mnoha aplikacemi, které stránka ukrývá, něco se dozvědět o tradici Velikonoc nebo si třeba jen zahrát pexeso.

Podle koordinátorky projektu Velikonoční kalendář ČT Veroniky Součkové jsou stránky kombinací vzdělání, nových informací a zábavy pro děti a jejich rodiče. „Děti zde najdou hry světského charakteru, to znamená třeba pexeso nebo omalovánky. Jsou zde k naleznutí ale i složitější hry, například na Velký pátek zde bude připravená virtuální desková hra Cesta za pokladem,“ podotkla Součková.

Stránky den za dnem odkrývají hry, pohádky, velikonoční zvyky i kapitoly pašijového příběhu

Na stránkách je řada pohyblivých postaviček a animací, pod kterými se jednotlivé aktivity schovávají. „Nejsou spuštěné všechny, aktivují se vždy den po dni, podle toho, jak velikonoční týden plyne. Dnes je zde k dispozici pexeso a jarní pohádka, kterou si mohou děti spustit,“ podotkla koordinátorka projektu.

Velikonoční kalendář ČT
Velikonoční kalendář ČT

Podle Součkové by měly stránky fungovat jako virtuální průřez všeho, čeho se Velikonoce týkají. „Je zde zastoupena světská a lidová část svátků, ale také jejich křesťanská podstata. Stránka je součástí dětského internetového portálu České televize,“ dodala.

Stejně jako v případě prosincového Adventního kalendáře stojí za výtvarnou podobou stránky především výtvarnice Lucie Lomová. Autorka známá ať už dobrodružným seriálem Anča a Pepík, vycházejícím v sešitech Čtyřlístku, nebo třeba loni vyšlým rozsáhlým komiksem Divoši, vytvořila kromě ústřední pohyblivé kresby rozkvetlé jarní návsi i 17 ilustrací posledních dní Ježíšova života a jeho zmrtvýchvstání. Jednotlivé kapitoly příběhu namluvené hercem Markem Němcem doplňují ukázky výtvarných a hudebních děl klasických i novodobých umělců, které pašijový příběh inspiroval.

Video Rozhovor s Veronikou Součkovou
video

Rozhovor s Veronikou Součkovou