Hladinu cukru rychle změří i iPhone

Londýn – Některé mobilní aplikace zpříjemňují život jejich uživatelům, ovšem jen pár z nich dokáže i zachránit život. Například s iPhonem jde synchronizovat nový glukometr, díky čemuž vidí pacient hladinu cukru v krvi. Aplikace totiž ukládá data a vytváří z nich grafy a statistiky. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že cukrovkou trpí po celém světě zhruba 180 milionů lidí.

„S novým monitorem mám pocit, že svou nemoc daleko lépe zvládám. Mohu ho zapojit do svého smartphonu a díky tomu mám pořád s sebou deník, ve kterém mám všechna data o svém zdravotním stavu,“ říká diabetička Anielle Pointuová, které cukrovku diagnostikovali před rokem. Od té doby si každý den musí píchat inzulin. Bála se, že sama nedokáže uhlídat hladinu cukru v krvi. Její sestra ale objevila glukometr, který může připojit k iPhonu nebo iPadu.

iPhone s jehlou

Zařízení s názvem iBGStar, které má zhruba 2,5 cm, jde vložit do iPhonu nebo iPadu. Obsahuje jehlu, která nabere krev, a software v telefonu následně analyzuje data. Cukrovkář tak během šesti sekund ví, na čem je. „Glukometr může použít kdokoliv. Jednoduše ho zasune do iPhonu a nemusí být ani jinak technicky zdatný. Prostě je jak pro mladé, tak i pro staré,“ vysvětluje Andrew Hockey z farmaceutické firmy Sanofi-Aventis. 

iPhone
iPhone

Aplikace uchovává všechna dosud naměřená data. Díky tomu může pacient sledovat hladinu cukru v krvi v delším horizontu. Vysoká hladina totiž může vést k poškození ledvin a srdce. V extrémních případech dokonce ke slepotě nebo smrti. „Když budete mít velmi nízkou hodnotu glukózy, tak je docela možné, že nebudete schopni racionálně jednat. Důvodem je hypoglykemie. Pokud u sebe ale máte data o hladině cukru okamžitě, tak je to docela dobrý bezpečnostní prvek,“ přibližuje profesor dětské endokrinologie na univerzitě College Hospital Peter Hindmarsh. 

Pacientům mohou pomoct i další aplikace - třeba iPhone lékárna nebo České lékárny. Obě umí vyhledat nejbližší lékárnu po celé České republice a uživatel získá přesnou adresu i číslo na lékárníka.