Google Chrome má poprvé víc uživatelů než Explorer

Praha - Google Chrome předstihl dosud vedoucí Internet Explorer a stal se celosvětově nejpoužívanějším internetovým prohlížečem. Vyplývá to ze statistiky serveru StatCounter. Oba programy mají bez ohledu na používanou verzi podíl přes 30 procent a rozdíl mezi nimi je menší než jeden procentní bod.

Podle serveru StatCounter webový prohlížeč od Googlu těsně předběhl Explorer minulý týden. Na třetím místě následuje Firefox se čtvrtinovým podílem a dále Safari a Opera.

Obliba Exploreru klesá

Chrome uvedl Google na trh v roce 2008 a od té doby tento prohlížeč nepřetržitě získává na oblibě. Za poslední rok se jeho podíl zvýšil z 19 procent na téměř 33 procent. Naopak podíl Exploreru od Microsoftu ve stejném období klesl ze 44 na 32 procent.

Prohlížeč od Googlu poráží Explorer podle šéfredaktora odborného serveru Lupa.cz Patricka Zandla zejména v rychlosti. „Není přeplácaný a zamořený nesouvisejícími službami. Zároveň za ním stojí firma, která je synonymem internetu. A tyto dva body dnes stačí,“ uvedl.

Chrome táhne i v Česku, Explorer zaostává i za Firefoxem

V Česku pozici Chromu potvrzuje statistika TopList. Minulý týden měl podle TopListu Chrome mezi českými uživateli podíl téměř 32 procent, Firefox 31 a Explorer 30 procent uživatelů.