Facebook prý chystá vlastní telefon a jedná o koupi Opery

New York - Facebook chystá vlastní chytrý telefon, který by byl těsně propojený s největší sociální sítí. Umožnil by třeba jednoduché sdílení fotek a videí. Podle deníku New York Times už společnost přetahuje inženýry z Applu a nový přístroj, který by mohl mít i vlastní operační systém, by se měl na trhu objevit už příští rok. Facebook také údajně jedná o koupi norského výrobce softwaru pro mobilní telefony Opera Software. Podle analytiků by mohl Facebook za Operu zaplatit přes miliardu dolarů.

Vedení největší světové sociální sítě tvrdí, že Facebook nechce být jenom aplikací. Jako nováček na newyorské burze vidí společnost potenciál hlavně v mobilech. „Naše mobilní strategie je jednoduchá. Každý telefon je skvělý v okamžiku, kdy umožňuje aktivity na sociálních sítích,“ říká tisková zpráva Facebooku.

Facebook také potřebuje zvýšit příjem z reklamy, o což se neúspěšně snaží už hodně dlouho. Tržby by mohla pomoci zvednout právě Opera - a to hlavně na chytrých telefonech. Její technologie do mobilů na zobrazování reklamních panelů totiž patří k těm nejlepším. Opera je navíc do jisté míry propojená s vyhledávačem Googlu, například s jeho pomocí přidává na internetové stránky takzvané kontextové reklamy. Dalším velkým plánem největší sociální sítě je spuštění vlastního systému online plateb.

Ve hře jsou i vlastní aplikace

Facebook už začal investovat i do mobilních aplikací. Za miliardu dolarů si pořídil úspěšnou službu Instagram i s třiceti miliony uživatelů. Jeho současný zájem o koupi prohlížeče Opera pak nahrává spekulacím o tom, že by nový telefon mohl mít i vlastní operační systém. „Pokud by použil vlastní operační systém, tak by mohl rozjet i vlastní obchod s aplikacemi,“ domnívá se Pospíšil.

Aplikace jsou přitom byznys budoucnosti. Jen majitelé iPhonů a iPadů si stáhli už pětadvacet miliard programů. Nárůst zaznamenává i operační systém Android od Googlu. Do čtyř let by za aplikace ve svých chytrých mobilech měli jejich majitelé utrácet skoro padesát miliard dolarů ročně.

Video Reportáž Jana Beránka
video

Reportáž Jana Beránka

Reportáž Jana Beránka

29.5.2012

Facebook jedná o koupi Opery