Téměř tři čtvrtiny českých dětí mají profil na sociálních sítích

Praha -  České děti chtějí na internetu svobodu, až 54 procent z nich ignoruje rady rodičů. Průměrně se dostanou poprvé do kontaktu s počítačem ve třech letech. Téměř tři čtvrtiny českých dětí mají profil na sociálních sítích a přibližně stejný počet používá internet každý den nebo téměř každý den průměrně hodinu. Starší děti i dvě hodiny a o víkendech déle. Denně počítač využívá 75 procent dětí ve věku od devíti do 16 let. To vše vyplynulo ze studie EU kids online zaměřené na užívání internetu dětmi, jeho rizika a bezpečnost.

Česká republika patří k zemím, kde děti přicházejí do kontaktu s internetem ve velmi nízkém věku a jejich digitální gramotnost je na vysoké úrovni. České děti se v tomto směru v pomyslném žebříčku vzdělanosti umístily na 5. místě za Finskem, Slovinskem, Nizozemskem a Estonskem.

Studie se zaměřuje i na rizika, která internet pro děti představuje. Na nebezpečí nedávno upozornila například hra, kterou společnost Telefónica zveřejnila na svém Facebooku pod názvem „Strážce internetu“.