Spuštění dětského kanálu ČT3 má stát nejméně 195 milionů

Praha - Spuštění a provoz nového celoplošného dětského kanálu ČT3 má stát nejméně 195,5 milionu korun. Vyplývá to z materiálu, který dnes představil Radě ČT generální ředitel televize Petr Dvořák. Radním byly dnes představeny tři různě drahé varianty, z nichž ta optimální počítá s náklady 232,6 miliony korun.

Levnější varianta znamená úměrně menší počet premiérových pořadů v roce, v létě vysílání repríz a nižší počet premiérové vlastní tvorby. O finálním technickém řešení a distribuci dětského kanálu v současnosti probíhají jednání s ČTÚ.

Dvořák již dříve uvedl, že chce kanál pro mladé diváky spustit do konce roku. Nový kanál, jehož konečný projekt má Dvořák radním předložit do konce června, má mladé publikum bavit, vzdělávat a zlepšovat jeho znalost cizích jazyků. „Děti jsou pro veřejnoprávní televizi jednou z nejdůležitějších cílových skupin. Snažili jsme se sestavit takový program vysílání, aby děti bavil, zároveň jim nenásilnou formou přinášel i poznání a mohly se ho přímo účastnit prostřednictvím internetu a dalších moderních technologií,“ uvedl Dvořák.

Nový kanál nabídne vlastní tvorbu i pořady převzaté ze zahraničí. V programovém schématu se počítá se soutěžemi, pohádkami, vzdělávacími a zábavnými pořady, ale také se seriály a kontaktními živými pořady. Ze zahraniční tvorby půjde především o animované filmy i hrané dětské filmy a pohádky. Zahraničí dětské pořady budou v duálním vysílání, večerní nabídka pak bude v původním znění s titulky.

Těžištěm vysílání vlastní tvorby pro mladší děti ve věku 4–8 let bude doba mezi 16.00 až 17.30 hod., ve které se budou moci zapojit do dětské soutěže, vzdělávacího pořadu nebo se pobavit s Kouzelnou školkou. Od 17.30 do 20.00 hod. bude vysílání zaměřeno na starší děti ve věku 9–12 let a přinese například živé kontaktní pásmo nebo zábavný pořad.

Večerní vysílání bude oslovovat teenagery ve věku 13–18 let prostřednictvím například dětské talentové show, českého seriálu typu Arabela, rodinného sitcomu, přenosů koncertů, dobrodružných seriálů, pohádek a filmů. Pozdější čas po 22. hodině bude patřit mladým lidem starším 18 let.