Facebook spustil vlastní videochat

Los Angeles - Facebook spustil vlastní videochat Airtime. Od další služby si slibuje posílení proti konkurenci, jako je Skype. Není přitom první, kdo začal s trochu jinou službou a přidal telefonování zdarma jako bonus. Svoje verze už mají i Apple a Google.

Zavolat si z Facebooku nebo třeba nechat video vzkaz jako na záznamníku. Sociální síť se snaží co nejvíc přiblížit oblíbeným aplikacím teenagerů. Až 40 procent z nich totiž hovor přes kameru používá pravidelně. 

„Doufáme, že tahle aplikace bude pro uživatele pohodlnější a taky bezpečnější. Ty staré chaty byly takové bílé prázdné místnosti, kde jste si ani nebyli jistí, kdo je ten s kým mluvíte,“ řekl spoluzakladatel Airtime Shawn Fanning. 

Airtime má funkce, které skype nemá

Nejvíc lidí telefonuje na internetu přes službu Skype, kterou loni koupil Microsoft za 8,5 miliardy dolarů. Letos se mu daří. Lidé provolali od začátku roku skoro dvojnásobek minut (100 miliard minut) oproti roku 2011. Přesto si na sebe zatím nedokázal vydělat. Airtime ale bude lákat na funkce, které Skype nemá. V Airtimu bude možné sledovat protějšek a zároveň sdílet hudební videa, nebo prohlížet obsah Facebooku. 

„Je to jediný videoprogram, který je celý zabudovaný do Facebooku, takže si můžete zavolat s kterýmkoliv kamarádem. A přitom ve druhém okně sdílet cokoli z toho, co jste tam kdy dali, jako třeba fotky, videa, nebo konverzace,“ vysvětlil spoluzakladatel Airtime Sean Parker.

Lidé často přes videa posílají intimní obsah, ten je ale na FB zakázaný

Pro Facebook ale bude Airtime znamenat i řadu starostí. Na podobných sítích lidé často sdílí intimní materiál a takový obsah sociální síť velmi přísně hlídá například i na fotografiích. Kvůli videochatu budou muset operátoři v reálném čase rušit telefonáty, které podmínky Facebooku nesplňují.