Nokia uvede v červenci na český trh Lumii 900

Praha - Finský výrobce mobilů Nokia uvede 1. července na český trh svou novou vlajkovou loď Lumia 900. Telefon s Windows Mobile, který má konkurovat iPhonu od Apple, nebo nejlépe vybaveným přístrojům se systémem Android, bude stát 13 990 Kč. Uvedli to dnes zástupci společnosti. Nový telefon by mohl vedle iPhonu 4S konkurovat například nedávno uvedenému Samsungu SIII nebo HTC One X.

Lumia 900 je vybavena osmimegapixelovým fotoaparátem a přední kamerou pro videohovory, 4,3 palcovým dotykovým displejem, 16 GB paměti a baterií s výdrží až 300 hodin v pohotovostním režimu. Do Česka jako jedné z mála zemí zamíří i limitovaná edice telefonů v batmanovském stylu. Telefon bude nabízet ve svých prodejnách Vodafone a později v červenci i Telefónica. Vedle toho bude k dostání ve značkových prodejnách Nokie a v nezávislé distribuci.

Vadou na kráse Lumie 900 může být fakt, že bude vybavená starší verzí Windows Mobile 7.5, ze které zřejmě nebude možný přechod na chystané Windows Mobile 8. Podle Luďka Vokáče ze specializovaného serveru Mobil.cz se tak potenciální zákazníci v podstatě dozvěděli, že jim za půl roku budou stávající modely Lumia k ničemu. „Nově oznámená Windows Phone 8 z nich dělají zastaralé kousky, které přiznávají dosavadní polovičatost systému. Počet zájemců o ně tak nejspíš výrazně poklesne,“ uvedl.

Nokia, která se loni začala orientovat na operační systém Windows a pomalu opouští vlastní platformu Symbian, se letos potýká s poklesem tržního podílu. Na pozici světové i tuzemské jedničky jí vystřídal korejský Samsung.