Nokia v USA snížila cenu vlajkového smartphonu na polovinu

New York – Finský výrobce mobilních telefonů Nokia se rozhodl na klíčovém americkém trhu srazit cenu svého vlajkového smartphonu Nokia Lumia 900 na polovinu. Telefon je přitom na trhu sotva tři měsíce a z dosavadních 99 dolarů se nyní bude prodávat spolu se smlouvou za 49,99 USD (asi 1000 Kč). Nokia si od tohoto kroku slibuje, že se jí podaří zastavit vytrvalý pokles tržního podílu. 

Mluvčí Nokie Keith Nowak poznamenal, že nově stanovená cena telefonu je vázána na podpis dvouleté smlouvy s operátorem AT&T. Bez smlouvy je telefon výrazně dražší, a to nejen v USA. Například v České republice jej obchody nabízejí zpravidla kolem 14 000 Kč.   

Nokia postupně ztrácí tržní podíl, převážně ve prospěch firem, jako je Apple nebo Samsung Electronics. Samsung se podle předběžných údajů dokonce už stal i největším výrobcem mobilních telefonů na světě, a z první příčky tak po mnoha letech sesadil právě Nokii.

Mluvčí řekl, že snížení ceny je součástí pravidelného přehodnocování obchodní strategie, která bere v úvahu i chystané novinky na trhu. Podle mluvčího není překvapivé, že firma tak výrazně zlevňuje pouze tři měsíce od uvedení telefonu na trh. Upozornil například, že Samsung už snížil cenu svého smartphonu Galaxy S II, který se začal prodávat před Lumií.   

Přestože Nokia byla ještě před pár lety jednoznačně dominantním výrobcem mobilních telefonů, v segmentu smartphonů zaspala dobu. Z kdysi ceněné Nokie tak zůstal podnik, který sice chrlí miliony cenově dostupných mobilních telefonů, právě kvůli jejich nízké ceně na nich ale nedokáže nic vydělat. Například Apple prodává telefonů mnohem méně, je ale schopen je zákazníkům prodat i za výrazně vyšší ceny.

Nokia v poslední době ztrácí pozice i v kategorii levnějších mobilů. Podle analytiků mohou být jednou z příčin i rychlé změny, k nimž firma sáhla v minulých letech. Zatímco v roce 2010 Nokia spolu s Intelem vyvinula operační systém MeeGo, hned v dalším roce oznámila spojenectví s Microsoftem. Přijala tak jeho operační systém Windows Phone a svoje MeeGo a Symbian de facto odepsala.   

Investoři teď napjatě čekají, až Nokia ve čtvrtek zveřejní hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí. Analytici už naznačili, že ztráta z prodeje mobilních telefonů se patrně opět zvýšila. Firma už dříve oznámila, že se nevyhne rozsáhlému propouštění.   

Akcie Nokie se teď prodávají za zhruba 1,50 eura, zatímco před lety stály i více než 40 eur. Jen od konce roku 2007 akcie Nokie ztratily skoro 95 procent. Všechny tři hlavní ratingové agentury už hodnotí závazky Nokie známkami ve spekulativním pásmu, tedy jako brak.