Ve státě Washington se lidé k volbám registrují přes Facebook

Seattle (USA) - Americký stát Washington se stane prvním americkým státem, který umožní svým obyvatelům, aby se k volbám registrovali prostřednictvím Facebooku. Ve středu to uvedl mluvčí vlády tohoto státu na severozápadě USA. Ze 6,8 milionů obyvatel Washingtonu jich je k volbám registrováno 3,7 milionu. Žadatel bude muset vedle jména a data narození poskytnout ještě státní identifikační číslo nebo číslo řidičského průkazu.

Voliči se zde mohou registrovat online už od roku 2008, ale nynější snaha o zvýšení volební účasti má přitáhnout lidi, kteří používají Facebook. Budou se moci registrovat na oficiální facebookové stránce washingtonského státního tajemníka.   

Žadatel bude muset vedle jména a data narození, které bude patrné již z jeho facebookového účtu, poskytnout státní identifikační číslo nebo číslo řidičského průkazu. Podle šéfa místní volební komise Shanea Hamlina ale tyto údaje navíc se nesdílejí se sociální sítí Facebook, kterou jinak využívá na 900 milionů lidí.   

Začátkem měsíce také skupina Rock the Vote, která se snaží zvýšit volební účast mladých Američanů, spustila ve spolupráci se státem Washington vlastní stránku pro on-line volební registraci. Noví voliči tak již nebudou muset kvůli registraci již nic tisknout, podpisovat nebo posílat poštou. Organizace chce obdobné stránky spustit i ve státech Kalifornie, Oregon a Nevada.