Opsal článek, z magazínu Time a televize CNN musí pryč

New York - Americký spisovatel a novinář indického původu Fareed Zakaria je nařčen z plagiátorství. Ze zpravodajského magazínu Time a televize CNN proto dostal dočasně výpověď. Měl totiž okopírovat z časopisu The New Yorker celé odstavce článku o kontrole palných zbraní. Zakaria svou chybu přiznal a omluvil se.

Známý americký spisovatel a žurnalista indického původu se musí na čas klidit z redakce magazínu Time a televize CNN kvůli plagiátorství. Žurnalista se sám přiznal, že okopíroval část článku pro Time, jenž se ve zkrácené verzi objevil i na internetových stránkách CNN. „Média odhalila, že odstavce v mé rubrice v Time z tohoto týdne vykazují podobnosti s odstavci eseje Jilla Leporea, které vyšly 23. dubna v New Yorkeru. Mají pravdu. Udělal jsem strašnou chybu,“ kál se. 

„Je to vážné selhání, které je zcela mou chybou. Upřímně se omlouvám autorovi, hlavním redaktorům Time a svým čtenářům,“ dodal Zakaria.   

Mluvčí magazínu Time Ali Zelenko uvedl, že omluva Fareeda Zakarii byla přijata, ale jeho sloupek byl nejméně na měsíc zrušen, dokud se případ neprošetří. „Jejich práce musí být nejen věcná, ale i původní; jejich názor musí být nejen jejich vlastní, ale také vyjádřený vlastními slovy,“ řekl k práci komentátorů Zelenko.   

Podobné opatření přijala i CNN, která stejně jako Time patří pod křídla mediálního konglomerátu Time Warner. 

Před necelými dvěma týdny byl paradoxně terčem podobné aféry magazín The New Yorker. Reportér Jonah Lehrer přiznal, že si ve své knize vymyslel citáty zpěváka Boba Dylana a musel redakci opustit.